Dohoda o brexitu: dobrá zpráva i pro české firmy

london-2393098_1280

Evropské akcie v pondělí zaznamenaly počátkem týdne nejsilnější uzavření za posledních 10 měsíců. Podle expertů to souvisí i s tím, že členské země Evropské unie podpořily dohodu upravující mimo jiné obchodní vztahy s Británií. Ta vznikla přesně na Štědrý den. Evropský parlament ji bude schvalovat až dodatečně během dvouměsíční doby její provizorní platnosti. Dohoda zajišťuje bezproblémové obchodování bez zatížení cly. Také upravuje vzájemné vztahy například v rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.
„Samozřejmě to ale znamená i výrazné změny. Bude opět nutné disponovat vízem, jestliže budou chtít britští občané v EU pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat. Na druhé straně si bude Británie vybírat do jakých odvětví bude na své území pouštět cizí pracovní sílu. To také bylo jedním z velkých témat referenda o Brexitu. Mnoho aspektů budoucího vztahu Británie s EU však musí být teprve vyřešeno – možná v průběhu let,“ říká Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Pro Česko Británie představuje důležitého obchodního i investičního partnera, s nímž má země vysoký přebytek obchodní bilance. Britský trh je pátým největším exportním teritoriem s podílem zhruba 5 % na celkovém vývozu. Do Británie pak směřuje zboží s vysokou přidanou hodnotou. Jedná se nejčastěji o motorová vozidla, traktory, reaktory, kotle atd.

„Velká Británie je také naším jedenáctým největším investorem přímých investic. I proto pražská burza s podporou globálních trhů zakončila pondělí nejvýše za deset měsíců. Index PX stoupl o více než 1,5 % na 1023,40 bodu. Rostly akcie energetické společnosti ČEZ i bank. Česká koruna posílila k euru i dolaru,“ doplňuje Bechník.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat