Dilema před zasedáním Fedu: věřit propagandě, anebo solidním datům?

New York 2018, USA

Již jsme to zažili, ale ta situace se začíná opakovat nepříjemně často. Scéna vypadá asi takto: blíží se zasedání Fedu, přičemž pár dní před začátkem – tedy v momentě, kdy by již centrální bankéři neměli mluvit, se deník Wall Street Journal vytasí s článkem, který předchozí komunikaci posouvá zcela jinam a výsledkem je zásadní posun v tržních očekáváních.

Vzhledem k tomu, že dnes večer oznámené snížení sazeb bude prvním v cyklu uvolňování měnové politiky, tak bude naprosto zásadní, jaké tempo Fed na počátku nastaví.

Přesně takový scénář se odehrává právě nyní. Připomeňme, že ještě minulý čtvrtek odpoledne sázel trh zcela marginálně (z 15 %) na snížení sazeb Fedu o agresivních 50 bazických bodů. Ve čtvrtek večer však novinář z WSJ a Fed-watcher Nick Timiraos rozjel holubičí kampaň za 50bodové snížení a ve “spolupráci” s několika dalšími finančními médii se mu podařilo stlačit tržní pravděpodobnost opatrné redukce o 25 bazických bodů na 30 % (neboli vytlačil na 70 % pravděpodobnost snížení o 50bodů).

Celá záležitost je o to podivnější, že příchozí konjunkturální americká data (na něž již bankéři z Fedu nemohli reagovat) zůstala velmi solidní, což platí zejména o týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, srpnových maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě.

Nad celou záležitostí by šlo mávnout rukou, kdyby nešlo o tak velké peníze. Trh s americkými vládními dluhopisy je obrovský a svými pohyby ovlivňuje trhy aktiv po celém světě (a to pochopitelně i těch rizikových). Vzhledem k tomu, že dnes večer oznámené snížení sazeb bude prvním v cyklu uvolňování měnové politiky, tak bude naprosto zásadní, jaké tempo Fed na počátku nastaví. To se pak musí promítnout do nově zveřejněné prognózy, která vždy uvidí sérii několika snížení oficiálních sazeb. Teď jde o to, jestli Fed stále žije scénář měkkého přistání (a tedy zvolí jen redukci 25bps), anebo uvěřil, že je třeba přejít do módu rizikového managementu, a pak bude komunikovat sérií padesátibodových redukcí s cílem zabránit potenciálnímu kolapsu na trhu práce.

Jak to tedy večer dopadne? Dolarová výnosová křivka má pod dojmem navigace z Wall Street Journal téměř jasno a možná má i pravdu, neboť Fed při svých rozhodnutích nikdy nešel proti tržním očekáváním. Existují však i jiná tržní očekávání a těmi je skupina analytiků, jež svými odhady přispívá do průzkumů finančních agentur jako je např. Bloomberg. Zde si pro zajímavost drtivá většina analytiků – tj. 105 ze 113 myslí, že na základě makro dat, výhledu a komunikace centrální banky sníží Fed večer sazby jen o 25bps. No a my jsme tak nějak uvízli v této múzou nepolíbené drtivé většině…


Autorem textu je Jan Čermák, analytik ČSOB

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat