Den daňové svobody. Až ode dneška vyděláváme na sebe

Celých 175 dní lidé v České republice pracovali a podnikali na pokrytí letošních veřejných výdajů států. Plyne to z výpočtů Liberálního institutu. Teprve od dnešního dne tedy začínáme vydělávat sami na sebe. 

Z pochopitelných důvodů jde společně s loňským rokem o daňově nejméně svobodný rok od chvíle, kdy Liberální institut Den daňové svobody počítá, neboť pandemická situace je zcela bezprecedentní. Nabízí se srovnání s rokem 2010, kdy českou ekonomiku nejvíce zasáhla předchozí ekonomická recese. Přestože oproti předpandemickým rokům jsme si pohoršili o téměř celý měsíc, oproti roku 2010 jde o zhoršení o pouhý týden,“ zasazuje výsledky do kontextu ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Liberální institut podle něj respektuje fakt, že stát musel v boji proti pandemii vynaložit prostředky navíc. Vládu však kritizuje za dvě věci: za to, že si v době předchozí dlouhé konjunktury nevytvořila finanční polštář a nereformovala veřejné finance a že spousta z přijatých panedmických opatření byla zmatečná nebo přímo kontraproduktivní.

Česká republika je i tak se svým Dnem daňové svobody několik týdnů před průměrem eurozóny (14. 7.), vloni i letos je na tom ČR takřka stejně jako průměr zemí OECD (23. 6.). Jako první oslavili Den daňové svobody Irsku (12. 4.), poté ve Švýcarsku (13. 5.) a v Jižní Koreji (18. 5.).

Již tradičně patří mezi poslední oslavence Francie (10. 8.), Řecko zažilo největší propad od roku 2019, celých 47 dní (10. 8.), avšak před Belgii (31. 7.) se dostala Itálie (1. 8.). Z okolních států je Den daňové svobody dříve pouze na Slovensku (22. 6.), Polsko je na tom stejně jako Česko (25. 6.), v Německu (5. 7.), Maďarsku (10. 7.) a Rakousku (25. 7.) je Den daňové svobody až v červenci.

Den daňové svobody v ČR v letech 2010 – 2020

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat