Covid a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku. A na obzoru nová varianta

virus-5768628_1280

Pandemie v Česku výrazně omezí sociální kontakty. Ode dneška budou muset – kromě jiného –  restaurace a bary uzavřít ve 22:00 a na sportovní a kulturní akce může nově dorazit maximálně 1000 lidí. Češi už nakonec tak jako tak dobrovolně své sociální kontakty omezovali, na což ukazovala například data společnosti Google. „Vládní opatření však sociální kontakty omezí ještě více a přispějí k tomu, že některá odvětví v čele s pohostinstvím, hoteliérstvím a kulturou potáhnou českou ekonomiku na konci roku dolů,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Situace se rychle mění k horšímu v řadě jiných evropských zemí. Nejtvrdší opatření zavedlo v posledním týdnu Rakousko a Slovensko, postupně se zpřísňují také v sousedním Německu a během včerejška ve Francii nebo ve Finsku. „To je jistě nepříjemné, ale z pohledu ekonomického výhledu a nastavení trhů nic revolučního. Má se všeobecně za to, že pokračující očkování by každou další vlnu mělo zmírňovat,“ komentuje to Bureš.

Pro trhy jsou nyní větším strašákem nové varianty covidu, u kterých zatím není jisté, jak na ně bude účinkovat očkování. Právě taková se objevila v posledních dnech v Botswaně (varianta B.1.1529) a rychle se šíří napříč Afrikou. Kromě velmi vysoké rychlosti šíření se o ní zatím ví velmi málo. „Trhy teď proto budou zvědavé na jakékoliv nové zprávy z Jihoafrické republiky (již 100 nových případů), která má velmi pokročilé sekvenování a na jejích datech pravděpodobně půjde nejlépe zkoumat charakteristiky nové varianty COVID 19. Pokud by měla být více odolná proti stávajícímu očkování, máme na stole nový problém. I proto se v reakci na zprávy o nové variantě propadly globální výnosy a dolar se drží na silných úrovních,“ konstatuje Jan Bureš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat