ČNB trh navnadila, ten teď vyhlíží inflaci

money-3818438_1280

Česká měna si za uplynulý týden připsala zisk ve výši přibližně 10 haléřů, když z počátečních EUR/CZK 25,50 doputovala k dnešním EUR/CZK 25,40. Přibližně polovinu tohoto posunu přitom způsobily externí faktory, když se koruna pohybovala v tandemu s ostatními „rizikovějšími“ měnami. Zbytek zisku pak mělo na svědomí měnověpolitické zasedání České národní banky, a primárně pak tisková konference, jež na něj navázala, píše analytik Raiffeisenbank Vít Hradil a pokračuje:

Zatímco na samotné zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 0,25pb byl trh zcela připraven, posun v prognóze centrální banky o přibližně dalších 0,25 procentního bodu na horizontu příštích dvou let již mírné překvapení znamenal. A byť tento výhled guvernér Rusnok verbálně trochu lakoval do méně jestřábích barev, tržní sázky na české sazby jej vzaly doslova a „zacenily“ jedno další zvýšení.

Příštích sedm dní se ponese hlavně ve znamení inflace. Jako první dorazí v úterý ta česká a hned se zde nabízí kurzotvorný potenciál. Jak bylo naznačeno výše, má ČNB aktuálně svou vlastní modelovou prognózou vytyčenu poměrně agresivní trajektorii růstu tuzemských sazeb, a ačkoliv se bankéři prozatím rozhodli pro konzervativnější postup, a za doporučením modelu tak momentálně „zaostali“ o jeden hike, z výsledků hlasování i následné rétoriky guvernéra Rusnoka bylo zřejmé, že jim tato představa úplně cizí rozhodně není.

Pokud by kromě příznivého epidemického vývoje ještě nečekaně zesílila i česká inflace, narostly by patrně i právě sázky na rychlejší růst sazeb, což by koruně prospělo. Další důležitou zprávou pak bude inflace americká, která dorazí ve středu. Šéfovi Fedu Powellovi se zatím vcelku daří držet argumentační linii o přechodnosti inflace a krotit tak očekávání trhu na případné uspíšení termínu zpřísnění měnové politiky. Pokud by ovšem ani červenec nepřinesl náznaky uklidnění, tato teze by mohla utržit další šrámy. Výsledkem by tak mohlo být posílení dolaru i růst výnosů na amerických dluhopisech.

Za zmínku stojí i srpnová edice německého a potažmo i evropského ZEW indexu. Dosud se ekonomická nálada na kontinentu stabilně zlepšovala, ovšem zprávy o dalších mutacích koronaviru a pokračující zádrhely na straně nabídky vystaví odhodlanost Evropanů zátěžové zkoušce. Koruna tak bude doufat, že jejich optimismus neochladne.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat