Finanční sektor v České republice je zdravý a odolný vůči případným nepříznivým šokům. Vyplývá to ze závěrů jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) o finanční stabilitě. Bankovní rada na něm zhodnotila také rizika související s poskytováním hypotečních úvěrů a vývojem finančního cyklu.
Česká ekonomika je nyní na počátku růstové fáze finančního cyklu. „Hypoteční trh postupně oživuje a zároveň pozorujeme obnovení růstu cen obytných nemovitostí, riziko nadměrného růstu hypotečních úvěrů však prozatím zůstává nízké. V těchto podmínkách považujeme za účelné ponechat nastavení ukazatele LTV na stávajících hodnotách,“ řekla po jednání bankovní rady k otázkám finanční stability členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková. Horní hranice úvěrového ukazatele LTV bude i nadále činit 80 % a pro žadatele mladší 36 let 90 %. Úvěrové ukazatele DTI a DSTI zůstanou deaktivované.
Bankovní rada dnes zároveň posoudila situaci v bankovním sektoru a rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 1,25 %. Úkolem této rezervy je zvýšit odolnost bankovního sektoru vůči rizikům spojeným s průběhem finančního cyklu. Centrální bankéři ve svém rozhodnutí zohlednili rozsah cyklických rizik v bilanci sektoru s tím, že ČNB na výhledu podzimní prognózy očekává jejich postupné zvyšování, které však současná výše rezervy dostatečně pokrývá. Podle členky bankovní rady ČNB Kariny Kubelkové je v případě pokračování posunu ekonomiky v růstové fázi finančního cyklu ČNB připravena sazbu rezervy zvýšit.
Bankovní sektor je dobře kapitálově vybavený a jako celek obstál i v zátěžovém testu se zaměřením na rizika související s klimatickými změnami, včetně možných důsledků ústupu od fosilních paliv a případné dražší energie. „Výchozí pozice bankovního sektoru pro zátěžový test je příznivá. Především jeho ziskovost a kapitálové rezervy napomáhají vstřebat déletrvající hypotetické šoky působící na nefinanční podniky a domácnosti v souvislosti s testovanými klimatickými riziky,“ uvedl ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub.
V hypotetickém nepříznivém scénáři by bankovní sektor plnil regulatorní kapitálové požadavky, dopad do kapitálového vybavení bank by však byl výrazný. Velký nárůst úvěrových selhání a dlouhodobé oslabení ziskovosti by si vyžádaly vedle uvolnění proticyklické kapitálové rezervy i využití dalších kapitálových rezerv.
ČNB ve Zprávě o finanční stabilitě pravidelně hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Zpráva slouží jako východisko pro nastavení nástrojů makroobezřetnostní politiky, zejména kapitálových rezerv bank a horní hranice úvěrových ukazatelů hypotečních úvěrů. Aktuální Zprávu o finanční stabilitě – podzim 2024 zveřejní ČNB 13. prosince 2024.
Ve stejný den vydá také písemný záznam z dnešního (středa 27. listopadu) jednání bankovní rady k otázkám finanční stability včetně hlasování jednotlivých členů bankovní rady o opatřeních makroobezřetnostní politiky a jejich jmenovitých argumentů.