Cestovní ruch v Česku: táhnou kulturní a technické památky i příroda

Praha

Rok 2023 byl pro český cestovní ruch úspěšný. Podle dat Institutu turismu, který má aktuálně v databází 1 369 míst se návštěvnost po celé republice významně zvýšila. Aktuální čísla České centrály cestovního ruchu – CzechTourism tak potvrzují, že se cestovní ruch opět dostává na předcovidová data. Mezi nejoblíbenější turistické cíle loni patřil tradičně Pražský hrad, dále Lanová dráha na Petřín a Zoologická zahrada hl. m. Prahy. V první desítce nejfrekventovanějších míst se umístily hned tři zoologické zahrady a safari park, což dokládá rostoucí oblíbenost těchto turistických cílů.

Praha vede a regiony nezaostávají

Stejně jako v předchozích letech, byla i loni nejnavštěvovanějším městem Praha s jejími ikonickými památkami a atrakcemi. Pražský hrad přilákal meziročně o 54 % návštěvníků více – celkem 2,192 mil., Lanová dráha na Petřín hlásí 12% nárůst a 1,916 mil. cestovatelů. Do pražské Zoologické zahrady oproti loňsku sice dorazilo o 4 % návštěvníků méně, přesto ale patří s 1,358 mil. lidí mezi třetí nejvyhledávanější místo v metropoli i v celém Česku. A ostatní regiony nezůstávají nijak pozadu.

Například Středočeský kraj i jižní Morava lákají turisty na vodní zábavu a relax, v Plzni hraje prim tamní pivovar, na Karlovarsku táhnou středověké stavby v reálné i miniaturní velikosti. V Jihočeském kraji v souladu s celorepublikovým zájmem zaujímá první příčku fauna, stejně jako na Ústecku. Olomoucku, Zlínsku, na Vysočině či v Královehradeckém kraji. Liberecký a Moravskoslezský region přitahují hlavně milovníky vědy a techniky, na Pardubicko pak cestují převážně vyznavači přírodních krás a pohledů z výšky. Obecně patří mezi největší tahouny kulturní a technické památky, místa, která nabízejí zábavu rodinám s dětmi, ale také přírodní krásy a možnost pěší turistiky.

Meziroční nárůsty návštěvnosti jsou rekordní napříč Českem

Nejvyšší meziroční nárůsty v návštěvnosti loni zaznamenalo Armádní muzeum Žižkov v Praze, které prošlo mezi roky 2018-2022 náročnou generální rekonstrukcí. Do jeho nově a zajímavě upravených prostor, jež se veřejnosti znovu otevřely v říjnu 2022, zamířilo loni na 140 tisíc lidí. Následuje Clam-Gallasův palác také v hlavním městě, který se rozhodlo navštívit 16,9 tis. turistů a zájem loni výrazně vzrostl i o Památník Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Jako cíl si ho zvolilo celkem 11,2 tisíc lidí.

Výrazně se zvýšila i návštěvnost státního hradu Kunětická hora, kam zamířilo 42,3 tisíc lidí. Mezi turistické cíle, které se v jednotlivých kategoriích či krajích umístily v první TOP 10, a jimž loni vzrostla návštěvnost dvojnásobně a více, patří Lanová dráha na SněžkuStrahovský klášterMuzeum ŠKODA v Mladě Boleslavi, Muzeum ChebHrad Šaunštejn v Českém Švýcarsku, Státní zámek TelčPamátník Velké Moravy ve Starém Městě nebo Památník Jana Žižky z Trocnova v Borovanech.

Přírodní krásy, zážitková doprava, věže a rozhledny na vzestupu

Ve srovnání s loňským rokem výrazně vzrostl zájem návštěvníků i o přírodní krásy Česka. „V posledních letech pozorujeme rostoucí zájem o dálkové pěší trasy, a to jak u domácích turistů, tak i zahraničních cestovatelů. A nutno říct, že Česko má v tomto ohledu opravdu co nabídnout. Mimo jiné máme nejlepší turistické značení na světě. Na cestovatele do a po Česku čeká mimo jiné přes 44 tisíc km pěších tras a 40 tisíc km silničních cyklotras. Tuzemští i zahraniční turisté u nás najdou kvalitní produkty jako je pěší dobrodružství po Hřebenovce Českým Švýcarskem nebo stezka Lužnice,  jež se pyšní oceněním evropské kvality. Za zmínku stojí také Stezka Českem, na kterou se vydalo už přes sto tisíc lidí a její vzrůstající oblibu potvrzují také čísla sledovanosti stejnojmenného pořadu na ČT 2,“ shrnuje ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková.

Rostoucí zájem vykazují přírodní destinace jako Lysá horaPunkevní jeskyně s propastí MacochaPrachovské skály nebo Tři prameny. Tou nejnavštěvovanější byly loni Adršpašsko-teplické skály, kam zamířilo 488 tisíc lidí.

„I když jsme se v minulosti potýkali s „overturismem“, podařilo se nám situaci zklidnit zavedením rezervačního systému na vstupné i parkování. Tento krok pomohl výrazně snížit přetíženost území a zajistil příjemný zážitek pro návštěvníky Adršpašských skal. Adršpach může být inspirací pro další destinace, které čelí obdobným výzvám,“ upozorňuje jednatelka společnosti Adršpašské skály – Technické služby Adršpach Pavlína Nešporová.

To, že lidé milují pohledy z ptačí perspektivy, potvrzuje i dlouhodobá obliba rozhleden a věží. V čele stojí Petřínská rozhledna a Staroměstská mostecká věž v Prazerozhledna ve Velké Deštné nebo Vyhlídková věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni.

Roste zájem o sakrální památky, pietní místa či architekturu

Mezi atraktivními cíli se objevují i sakrální památky, které se těší stále větší oblibě. Do poutního areálu Svatá Hora u Příbrami zamířilo 310,5 tisíc lidí a areál Sedlec v Kutné Hoře zaznamenal s celkem 290,9 tisíci návštěvníky 27% nárůst. O 51 % více příchozích navštívilo loni Památník Terezín a 29% nárůst vykazuje Obecní dům v Praze.

Mezi muzei v Česku byla loni nejčastějším cílem Národní Galerie ve Veletržním paláci v Praze, Kovozoo ve Starém městě a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Lidé hojně mířili i za lidovou tvořivostí a kulturou, zejména do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Archeoskanzenu Modrá nebo do Muzea v přírodě Vysočina.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v jednotlivých krajích:

Praha – Pražský hrad – 2,192 mil. návštěvníků

Středočeský kraj – AquaPalace Praha, Čestlice – 1,105 mil. návštěvníků

Jihočeský kraj – Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – 281,2 tisíc návštěvníků

Moravskoslezský kraj – Areál Dolní Vítkovice, Ostrava – 891,7 tisíc návštěvníků

Plzeňský kraj – Plzeňský Prazdroj, a.s. (návštěvnické centrum pivovaru) – 527,9 tisíc návštěvníků

Karlovarský kraj – Hrad Loket – 160,3 tisíc návštěvníků

Ústecký kraj – Podkrušnohorský zoopark Chomutov – 289,1 tisíc návštěvníků

Liberecký kraj – iQpark a iQlandia, Liberec – 484,9 tisíc návštěvníků

Královéhradecký kraj – Safari Park Dvůr Králové – 673 tisíc návštěvníků

Pardubický kraj – Sky Bridge 721, Dolní Morava – 223 tisíc návštěvníků

Vysočina – Zoologická zahrada Jihlava – 354,7 tisíc návštěvníků

Jihomoravský kraj – Aqualand Moravia, Pasohlávky – 837,1 tisíc návštěvníků

Olomoucký kraj – Zoologická zahrada Olomouc – 417 tisíc návštěvníků

Zlínský kraj – Zoo Zlín – 770,7 tisíc návštěvníků

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat