Český zahraniční obchod v lednu vykázal opět výrazný přebytek

Lednová čísla ze zahraničního obchodu přinesla opět výrazný přebytek obchodní bilance, konkrétně ve výši 24,6 mld. korun. Zároveň však poklesl vývozu, a to jak v meziměsíčním srovnání o 2,0 %, tak i v meziročním srovnání o 0,6 %. Dovoz přitom v lednu oproti prosinci vzrostl o 1,8 %, zatímco meziročně o 3,2 % poklesl. „Meziroční pokles vývozu lze odůvodnit kalendářními vlivy, když letošní leden měl o dva pracovní dny méně než ten loňský. Určitý vliv však již mohly mít problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, což se týkalo především automobilového průmyslu,“ komentuje situaci analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

K meziročně vyššímu přebytku obchodní bilance kladně přispěl nižší deficit bilance s ropu a zemním plynem, a to primárně kvůli nižšímu dovezenému množství. Na druhé straně aktuální strmý růst cen ropy na světových trzích začne již v dalších měsících postupně tlačit na prohlubování deficitu bilance s ropou. Kladný vliv na celkovou obchodní bilanci měl v lednu i nižší deficit s potravinářskými výrobky a přebytek kovodělných výrobků. Oproti tomu došlo meziročně ke zhoršení přebytkové bilance s motorovými vozidly a elektronickými a optickými přístroji.

„Za pozornost v lednu stojí výrazné zhoršení zahraničního obchodu s Velkou Británií, a to jak na straně vývozu (-17,8 % r/r), tak i dovozu (-37,6 % r/r). Důvodem je však především předzásobení ve 4. čtvrtletí roku 2020 a to s ohledem na nejistotu spojenou s brexitem. Z lednových výsledků tak nemá smysl dělat hlubší závěry směrem k dalšímu vývoji zahraničního obchodu s Velkou Británií,“ říká Novák.

I přes lednové zpomalení dynamiky zahraničního obchodu podle něj platí, že pokračuje pozitivní trend nastartovaný ve druhé polovině loňského roku s rychlým růstem vývozu a relativně slabším tempem dovozu. „Vývoj aktivity ve výrobním sektoru byl i na začátku letošního roku solidní. Předstihové ukazatele naznačují, že dále rostla produkce, nové zakázky i zaměstnanost. Podniky ve výrobě naopak trápí rostoucí ceny vstupů a problémy s dodávkami. Dodavatelsko-odběratelské řetězce se nedokázaly plně vzpamatovat z loňského jara, což pro nejbližší měsíce představuje určitou brzdu pro exportně laděný český průmysl,“ konstatuje Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat