Český průmysl odolává, německý dále slábne

gears-g294c5cef5_1280

Po solidním květnovém výsledku vykázal tuzemský průmysl nad očekávání silný růst také v červnu. Celková produkce se v meziročním srovnání zvýšila o 0,9 % (vs. očekávání trhu: -0,5 %), totožně jako meziměsíční dynamika. To je na první pohled dobrá zpráva, nicméně pod pokličkou celkových čísel je zjevné, že kondice českého průmyslu rozhodně není oslnivá.

V první řadě zůstává jediným tahounem průmyslové výroby automotive. Ten přidal meziměsíčně k dobru 1,6 % společně s tím, jak pokračuje dokončování předchozích objednávek díky lepší propustnosti dodavatelských řetězců. Svižné oživení v automobilovém sektoru je ostatně viditelné i na zlepšující se bilanci zahraničního průmyslu. Většina průmyslových odvětví je ale v útlumu, přičemž meziroční pokles zažívají například producenti základních kovů, nekovových minerálů nebo těžaři.

Výhledově nelze příliš optimismu vyčíst ani z bilance nových objednávek. Hodnota nových zakázek v porovnání s loňským červnem klesla o 5,8 %, přičemž slabá poptávka je viditelná jak na straně tuzemských, tak i zahraničních odběratelů. To ostatně potvrzují i předstihové ukazatele v čele s indexem PMI a tuzemskými konjunkturálními průzkumy, které již delší dobu malují výrazně pochmurnější obrázek než příchozí tvrdá data – například index PMI indikuje průmyslovou recesi již dvanáct měsíců v řadě. Společně s tím, jak se bude vyčerpávat efekt nedokončené výroby, proto ve druhé půli roku předpokládáme viditelné oslabení průmyslové aktivity.

Tomuto scénáři nakonec nahrává i vývoj v německém průmyslu. Včera zveřejněné výsledky výrazně zaostaly za očekáváním, když průmyslová výroba meziměsíčně propadla o 1,5 %, primárně z důvodu slabého výkonu automotive a stavebnictví. Tradiční růstový motor německé ekonomiky se tak postupně stává jednou z hlavních brzd hospodářského růstu, přičemž ani vyhlídky na zbytek tohoto roku nejsou pozitivní. A to je pochopitelně nepříjemná zpráva nejen pro český průmysl, ale i pro celou ekonomiku, která si zřejmě bude muset na významnější oživení počkat až do příštího roku.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat