Česku chybí stovky tisíc řemeslníků. Pomoct má nový projekt rekvalifikací

V České republice chybí odhadem asi čtyři sta tisíc řemeslníků, o sto tisíc víc než před čtyřmi lety. Noví lidé nestačí nahrazovat starší řemeslníky, kteří odcházejí do důchodu, absolventi učebních oborů často končí v jiných segmentech ekonomiky. Jak upozornila Česká televize, Ministerstvo práce a sociálních věcí proto přišlo s projektem rekvalifikací, který má propojit poskytovatele kurzů a zájemce o jejich absolvování.

Nejvíc chybějí lidé v oborech pokrývač, klempíř, svářeč, obkladač a kamnář. Ministerstvo práce proto odstartovalo projekt, který má umožnit rekvalifikaci každému.

Zatím se do projektu mohou hlásit jen vzdělavatelé a poskytovatelé kurzů, zájemci o jejich absolvování se budou zapisovat během února. Přihlásit se budou moci nejen lidé, kteří si práci hledají, ale i ti, kdo chtějí získat dovednosti navíc. „To jsou například rodiče malých dětí, studenti, absolventi, lidé, kteří někde pracují, ale chtějí se ohlížet po jiné práci,“ vyjmenovala mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Na rekvalifikační programy je z Národního plánu obnovy vyčleněno přibližně 6,5 miliardy korun. Ministerstvo odhaduje, že by v průběhu následujících třech let mohlo projít školením až 130 tisíc lidí.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat