Česko v pořadí nejbohatších ekonomik světa postoupilo na 27. místo

Graf hrubého domácího produktu v přepočtu na 1 obyvatele

Podle dat Mezinárodního měnového fondu je Česká republika poprvé ve své novodobé historii bohatší než Itálie a Španělsko. Podle MMF činí hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele letos v ČR 38 120 mezinárodních dolarů roku 2017 (tedy ve stálých cenách a po přepočtení paritou kupní síly měny). V Itálii se pro letošek podle MMF jedná o 37 905 a ve Španělsku o 36 086 mezinárodních dolarů roku 2017.

„Důvodem je koronavirová krize, která v rámci své takzvané první, „jarní“ vlny zasáhla zvláště tíživě právě Itálii a Španělsko. Jejich ekonomický propad, včetně propadu právě ukazatele HDP v přepočtu na hlavu, byl tak citelnější než propad většiny dalších vyspělých ekonomik, včetně České republiky nebo třeba Slovenska,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Česko každopádně v porovnání s loňským rokem předběhlo hned dvě země, které MMF kategorizuje jako vyspělé, žádná jiná vyspělá země se před něj nedostala. V pomyslném pořadí nejbohatších vyspělých ekonomik světa jsme si dle MMF polepšili z loňského 29. na letošní 27. místo. ČR se tím dotahuje na Nový Zéland a Japonsko.

 

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat