Česko už letos stihlo vydat dluhopisy za více než 250 miliard

Alena Schillerová - ministryně financí České republiky

Ministerstvo financí pokračuje ve shánění financí ke krytí schodku státního rozpočtu a dluhové služby. Jen za minulý  týden prodalo dluhopisy v hodnotě necelých 15 miliard korun. Od začátku roku takto získalo na dluhopisovém trhu téměř 258 miliard korun a z toho zhruba 28 miliard jen v průběhu května. Dalších 26 miliard by chtělo MF získat v červnových aukcích především dlouhodobých dluhopisů se splatností deset a více let. „I když částky, které stát získává na trhu, vypadají na první pohled impozantně, v loňském roce bylo tempo vydávání dluhopisů ještě rychlejší (ve stejné době loni jsme se již přibližovali hranici 400 mld.) a navíc se tehdy v důsledku recese peníze dařilo sehnat i podstatně levněji,“ upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Jak napovídají statistiky státního dluhu, nerezidenti si v průběhu prvních třech měsíců letošního roku dokoupili do svých portfolií střednědobé a dlouhodobé papíry v hodnotě téměř 106 mld. korun a drželi tak třetinu všech vydaných českých korunových státních dluhopisů.

Díky emisím, půjčkám i prodejům vlastních papírů na sekundárním trhu již Ministerstvo financí získalo více než polovinu pro letošek naplánované částky na krytí schodku i splatných papírů. „Jak vysoká bude ve skutečnosti jeho finanční potřeba, však není zatím příliš jisté. Už v úterý se budeme mít možnost seznámit s tím, jak stát hospodařil v prvních pěti měsících roku. Sice to nebude povzbudivé čtení, ale ani překvapivé,“ říká Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat