Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně poklesla

Škoda Auto a.s., závod Vrchlabí

Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí letošního roku podle předběžného odhadu ČSÚ poklesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 % a meziročně poklesla o 0,6 %. To, že bude HDP ve 3. čtvrtletí v červených číslech, již dopředu avizovaly slabé letní statistiky z průmyslu a z maloobchodu a ani výsledky zahraničního obchodu nebyly přes léto nijak oslnivé. Průmysl byl negativně ovlivněn jak přerušením dodávek, což se dotklo primárně sektoru automotive, tak slabší zahraniční poptávkou po průmyslovém zboží. Detaily ČSÚ zveřejní až ve zpřesněném odhadu HDP na začátku prosince.

Domácí ekonomika se tak od poloviny loňského roku nachází de facto nepřetržitě na hranici mělké recese a stagnace. Nadále platí, že český HDP stále nepřekonal hodnoty ze 4. čtvrtletí 2019 a letos již ani nepřekoná. Vývoj tuzemské ekonomiky ve 3. čtvrtletí navíc dost zásadně zaostal za letní prognózou ČNB, která již pro 3. čtvrtletí počítala s oživením ekonomiky o 0,7 % mezičtvrtletně. Pokles HDP ve 3. čtvrtletí tak může mít konsekvence již na rozhodování bankovní rady ČNB tento čtvrtek. Pravděpodobnost, že ČNB sníží úrokové sazby již na aktuálním listopadovém zasedání, podle mě se slabším HDP vzrostla.

Pokud vyjdu z předpokladu, že domácí ekonomika ve 4. čtvrtletí vzroste o 0,3 % mezičtvrtletně díky mírnému oživení spotřeby domácností a stabilizaci průmyslu, tak letos HDP poklesne o necelá 0,4 %. K opravdu významnějšímu oživění spotřeby domácností však podle mě nedojde dříve, než v příštím roce až se spotřebitelská inflace dostane pod 3 %, mzdy začnou reálně růst a ČNB začne rychleji snižovat úrokové sazby.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat