Ceny pohonné hmoty jdou před prázdninami nahoru

V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 29 haléřů na litr, na 38,06 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 59 haléřů na litr a stojí 36,65 koruny za litr. Pokles cen pohonných hmot se tedy v Česku v půli června zastavil a v uplynulým týdnu poměrně citelně zdražily, hlavně nafta.

„Pro řidiče tak letošní vrcholná motoristická sezóna – ta prázdninová – bude z hlediska nominálních cen paliv druhou nejdražší v historii,“ odhaduje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Dráže bylo pouze v kritickém roce 2022, kdy ceny dramaticky stoupaly v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu.

V příštích sedmi dnech je přitom třeba podle analytiků počítat s dalším zdražením obou základních druhů pohonných hmot. Důvodem je kombinace nárůst cen ropy a oslabování koruny vůči dolaru. Za posledních 14 dní totiž ropa Brent na světovém trhu zdražila o 3,5 procenta. Navíc za tu samou dobu koruna vůči dolaru oslabila o více než dvě procenta. Více než pětiprocentní nárůst korunové ceny ropy přitom čerpací stanice v Česku do svých cen ještě teprve plně promítnou v nadcházejících dnech. Nafta proto zdraží o 70 haléřů na litr a benzín o 40 haléřů.

Klíčovým důvodem růstu cen ropy je nadcházející vrcholná turistická sezóna.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat