Čekání na nový růst sazeb. Kam až je ČNB posune?

I Česká národní banka pravděpodobně naváže na minulý týden, který přinesl vlnu zvyšování úrokových sazeb. Fed zvýšil sazbu o 75bb, Bank of England dodala pátý hike v řadě a ke zvýšení se dokonce odhodlala i Švýcarská centrální banka. Jediná Bank of Japan sazby nezvyšuje, což se odráží v tamní slabší měně. Trhy se pod taktovkou svižného utahování měnové politiky obávají, že tzv. hladké přistání se nepodaří a ekonomická aktivita bude zasažena.

ČNB zasedá ve středu. Většina analytiků se shoduje v odhadu, že se úrokové sazby zvýší o 75bb. Ovšem s ohledem na poslední vývoj inflace a vyjádření členů bankovní rady se jedná o spodní hranici. Pravděpodobnější scénář je i zvýšení v rozmezí 100-125bb.

Spotřebitelská inflace dosáhla v květnu 16 %, výrazně nad prognózou ČNB, která v květnu počítala s 14,6 %. Také růst cen výrobců zůstává svižný. Navíc trh práce je i nadále utažený, což umocňuje tlak na růst mezd. Inflační očekávání se během posledních měsíců patrně znovu odpoutala.

„Celkově tak ekonomická situace ČR indikuje potřebu dalšího zvyšování úrokových sazeb. Z FRA sazeb je patrné, že investoři se na výrazné zvýšení sazeb během minulého týdne již připravili a navýšení hlavní úrokové sazby na 7 % či 7,25 % by je nezaskočilo. Pro korunu se proto, i s ohledem na agresivní cyklus Fedu, nebude jednat o výrazný impulz k posílení. Do dalších měsíců očekáváme vzhledem k obměně v bankovní radě směrem k více holubičímu složení stabilitu sazeb, trvající minimálně do konce roku,“ říká David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat