Bulharsko žaluje Gazprom kvůli pozastavení dodávek plynu

Bulharské ministerstvo energetiky připravuje arbitrážní žalobu na ruskou státní plynárenskou společnost Gazprom. A to za to, že v dubnu 2022 pozastavila Bulharsku dodávky, protože za ně odmítlo platit v ruských rublech. V úterý to oznámil ministr energetiky Rosen Christov. Ve svém pravidelném newsletteru The Capitals na to upozornil web Euractiv.

Právě Bulharsko spolu s Polskem byly prvními členskými státy EU, kterým Rusko dodávky pozastavilo. Christovovo oznámení o arbitráži přišlo jen několik hodin předtím, než bulharský parlament jmenoval novou vládu.

Úřednická vláda prezidenta Rumena Radeva, která byla u moci v posledních měsících, se zprvu aktivně nesnažila kompenzace za pozastavení dodávek od Ruska vymáhat, kroky Gazpromu přitom způsobily vážné ekonomické škody včetně nárůstu inflace. Snažila se o obnovení dodávek nejprve jednat.

Ještě letos v březnu Christovova administrativa v odpovědi pro EURACTIV uvedla, že o podání arbitrážní žaloby proti Gazpromu nebylo učiněno žádné rozhodnutí a nebyly podniknuty žádné kroky k přípravě arbitrážní žaloby.

Christov uvedl, že se pokusil obnovit kontakty s Gazpromem a požádal o obnovení dodávek plynu, ruská společnost mu ale odmítla dát jasnou odpověď.

Od nové vlády se naopak očekává, že i vzhledem ke své proevropské orientaci projeví mnohem větší aktivitu a u arbitrážního soudu bude požadovat finanční kompenzace.

Pasivita úřednické vlády vůči Gazpromu si ve středu vysloužila kritiku právníka zabývajícího se mezinárodní arbitráží Metodiho Bajkuševa. Ten varoval, že by Rusko mohlo k destabilizaci nové prozápadní vlády využít hybridní operace.

„Obávám se, že jeden z útoků proti nové vládě může přijít ze strany Gazprom Export, přičemž (nejprve) vznesou nárok vůči Bulharsku. Je zřejmé, že Ruská federace nemá problém provést to jako hybridní operaci, bez ohledu na to, že takový případ prohraje,“ řekl Bajkušev v internetovém pořadu bulharského novináře Veselina Dremdžijeva.

Proruské síly v zemi by mohly soudní případ prezentovat jako důkaz toho, že prozápadní politici jsou pro zemi riziko, protože odmítli platit za ruský plyn v rublech. Podobný proruský narativ použili bezprostředně po pozastavení dodávek někteří novináři, experti a političtí představitelé, kteří Bulharsko vykreslili jako zcela závislé na rozhodnutí Kremlu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat