Brusel představí revoluční zelený balíček. Zvýšené náklady zaplatíme všichni

europe-4689510_1280
Evropská unie dnes představí rozsáhlý soubor návrhů nových opatření, jejichž cílem je učinit evropskou ekonomiku klimaticky mnohem šetrnější. Postupem času to zásadně promění život každého ze stovek milionů obyvatel EU.  „Soubor návrhů patrně vyvolá bouřlivou debatu. Každé odvětví unijní ekonomiky totiž má přimět k výraznému uspíšení odklonu od fosilních paliv. Stěžejním cílem souboru opatření má být snížení emisí o 55 procent v porovnání s rokem 1990, a to nejpozději v roce 2030. Unii by se splněním tohoto cíle otevřela cesta k eliminaci emisí skleníkových plynů do roku 2050,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Jedním z opatření je rozšíření systému emisních povolenek také například na lodní přepravu. Dalším pak eliminace automobilů na benzínový či dieselový pohon. Evropská komise také koketuje s myšlenkou zavedení uhlíkových cel na dovážený cement, hliník či ocel.

„Soubor opatření bude zdaleka nejambicióznějším krokem, který kdy byl v historii lidstva podniknut za účelem ochrany klimatu. Už od roku 2035 by se v EU měla vyrábět čistě jen auta s nulovými emisemi, tedy například elektromobily. Letecké společnosti zase budou nakonec muset zaplatit každou tunu oxidu uhličitého, který emitují. Tak daleko jako EU ve snaze učinit ekonomiku klimaticky šetrnější nezachází žádné další hospodářství světa,“ podotýká Kovanda, který téma označuje za společenský experiment s tím, že se evropská ekonomika střílí do vlastní nohy.

„Klimaticky šetrnější technologie a postupy jsou dražší, jinak by se již dávno využívaly přirozeně. Politici přitom sami žádné peníze nevydělávají. Disponují penězi firem a občanů. Firmy a občané EU se přitom nyní budou potýkat se zdražujícími automobily, letenkami, bydlením, energiemi, ale i zbožím z dovozu. To vše a mnohé další v důsledku souboru klimatických opatření notně prodraží,“ říká Kovanda.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat