Britská libra prudce padá, koruna je vůči ní nejsilnější v historii

pound-g697d39126_1280

Česká koruna dnes ráno posílila proti britské libře až pod úroveň 26,60 Kč za libru. Koruna je tak vůči britské měně nejsilnější v historii. Dosud svého absolutně nejsilnějšího kursu dosáhla v květnu 2011, kdy se libra prodávala za 26,70 Kč.

Mezinárodní měnoví obchodníci přikládají nyní zhruba 60procentní pravděpodobnost tomu, že ještě před koncem letošního roku skončí libra na paritě s dolarem. Tedy na kursu jedna ku jedné. Ještě v pátek viděli tuto pravděpodobnost jen jako 32procentní.

„Důvodem dnešního dalšího propadu libry je skutečnost, že nový britský ministr financí Kwasi Kwarteng v neděli avizoval další daňové škrty. Měnoví obchodníci se obávají, že škrty na ostrovech dále prohloubí deficit a urychlí inflaci. Inflace je v Británii zhruba desetiprocentní, nejrychlejší za čtyřicet let,“ komentuje vývoj hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.

Britská měna se během asijského obchodování propadla až na úroveň 1,035 dolaru za libru. To je její nejslabší úroveň vůči dolaru v dějinách.

Pokud by se libra propadla až na paritu s dolarem, šlo by tedy o historicky vůbec první paritu obou měn. V nominálním vyjádření byla libra dosud vždy v dějinách silnější než dolar.

Mezinárodní investoři se libry nyní horečně zbavují; už před víkendem je vyděsil záměr nového kabinetu premiérky Lizy Trussové „nakopnout“ ostrovní ekonomiku razantními daňovými škrty. Britská vláda hodlá snižovat jak daň z mezd pracovníků, tak z příjmu firem.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat