Bohatým státům bude hej, rozvojovým o poznání méně. Roli hraje očkování

Wall Street, USA

Mezinárodní měnový fond (MMF) zaktualizovali svůj odhad dalšího vývoje světového hospodářství pro nadcházející měsíce. Pokud jde ekonomiku jako celek, zde se v jejich předpovědích nic nezměnilo – stále platí, že v rámci letošního roku povyroste globální HDP o šest procent. V případě jednotlivých zemí už nicméně k jistým korekcím došlo.

Klíčem k tomu, jak moc se státům bude, či naopak nebude v nejbližších měsících dařit, je vakcinace, respektive její tempo. A pak také vládní stimuly, kterými politici hodlají zotavování svých národních ekonomik podpořit.

„Téměř 40 procent populace z rozvinutých zemí bylo plně naočkováno, ve srovnání s 11 procenty v zemích rozvojových a malým zlomkem lidí z nízkopříjmových států,“ řekla podle zpravodajské agentury Reuters hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová.

„Rychlejší než očekávaná míra vakcinace a návrat k normálu vedl analytiky k úpravám (vývoje HDP v daných státech, pozn. red.) směrem nahoru, zatímco nedostatečný přístup k očkování a nové vlny covidu-19 v některých zemích, zejména v Indii, vedly k jejich zhoršení,“ dodala.

Západ v naději

A jak si tedy jednotlivé země podle MMF povedou? V případě nejsilnější ekonomiky světa, kterou je ta americká, vzroste HDP v rámci letošního roku o rovných sedm procent. V tom příštím pak přidá dalších 4,9 procenta. Ještě v dubnu přitom analytici této nadnárodní instituce předpovídaly zlepšení o 6,4, respektive 3,5 procenta.

Má to však svůj háček. Aby se výše uvedená čísla stala realitou, musí tamní Senát schválit plán prezidenta Joea Bidena, který počítá s vynaložením čtyř bilionů dolarů (zhruba 87 bilionů korun) na výdaje do infrastruktury, vzdělání a na podporu amerických rodin.

Optimističtější jsou experti fondu rovněž v případě Velké Británie. Tamní ekonomika by měla podle jejich odhadu letos nově povyrůst o sedm namísto dřívějších 5,3 procenta. Na druhé straně Lamanšského průlivu se obyvatelé rovněž dočkají rychlejšího zotavení. Eurozóna jako celek si oproti jarním odhadům polepší – z původních 4,4 procenta má nově růst tempem o dvě desetiny procentního bodu vyšším.

„Aktualizovaná prognóza Mezinárodního měnového fondu potvrzuje pozitivní výhled této instituce na hospodářské oživení globální ekonomiky v letošním i v příštím roce,“ shrnul analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák. „Nelze si však nevšimnout, že postpandemické hospodářské oživení je značně nerovnoměrné,“ doplnil.

Přestože se zhoršení prognózy následného vývoje týká především méně rozvinutých zemí, najdou se i jisté výjimky. Ty tvoří například asijští obři v čele s Čínou a Japonskem. Peking ze svého růstu pro letošní rok musí podle MMF odečíst 0,3 procentní bodu, zatímco Tokio si ve srovnání s dubnovou předpovědí vinou přetrvávajících přísných opatření pohorší dokonce o pět desetin. I tak ale obě ekonomiky, které patří mezi největších pět na světě, stihnou letos ve srovnání s rokem 2020 povyrůst. Čína dokonce o úctyhodných 8,1 procenta, zatímco Japonsko o 2,8.

„Silné hospodářské oživení se týká těch zemí, které buď dokázaly eliminovat negativní dopady pandemie, což je příklad Číny, nebo zde proběhla rychlá vakcinace populace, což je případ USA. Právě rychlejší vakcinace je hlavním důvodem toho, proč je eurozóna v rychlosti hospodářského oživení opožděna za USA zhruba o jedno čtvrtletí,“ vysvětlil Novák.

Problematické rozvojové země

S o poznání větším zpomalením hospodářského růstu musí dle fondu počítat země, která se v uplynulých týdnech stala novým „Bergamem“. Přirovnání k severoitalskému městu, jež zkraje pandemie sloužilo coby odstrašující případ pro všechny, si vysloužila na přelomu jara a léta tohoto roku Indie, která v jednu chvíli evidovala i 400 tisíc nových případů koronaviru denně.

Asijská země s více než 1,4 miliardy obyvatel, respektive její HDP tak v důsledku toho neporoste rychlostí 12,5 procenta, nýbrž o tři procentní body nižší. A pohoršily rovněž některé další státy ležící na jihovýchodě kontinentu. Jmenovitě pak Indonésie, Malajsie Thajsko a Vietnam. Celkově vzato musejí všechny tyto země označované jako rozvíjející ze svého letošního růstu odepsat 1,1 procenta, čímž se míra jejich zotavení zpomalí na „pouhých“ 7,5 procenta.

V případě nízkopříjmových států, jež doposud nemají tak vysokou míru proočkovanosti své populace jako některé bohatší země, MMF škrtl na straně jejich růstu čtyři desetiny procentního bodu. To ve výsledku znamená, že si v rámci letošního roku nově polepší jen o 3,9 procenta.

Opatrnost je na místě

Přestože analytici fondu zůstávají ve své nejnovější prognóze ohledně vývoje celosvětového hospodářství spíše optimističtí, podle Nováka je dobré zůstat nohama na zemi. A to ze dvou prostých důvodů:

„Právě pomalé tempo vakcinace v rozvíjejících se trzích a postupné utahování expanzivní měnové a fiskální politiky v USA a v Evropě představují největší rizika pro vývoj globální ekonomiky v příštím roce.“ V něm má celosvětové HDP vzrůst podle aktuálních odhadů MMF o 4,9 procenta.

 

 

 

 

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat