Blížící se konec pandemie vede k optimismu podnikatele i spotřebitele

Z průzkumu důvěry v ekonomice ČSÚ plyne, že se v květnu zlepšila nálada ve všech odvětvích českého hospodářství. Jen v průmyslu je sentiment nejlepší za téměř posledního tři a půl roku. Firmy výrazně lépe hodnotí svoji aktuální situaci než před měsícem a optimistické jsou i do budoucna, pokud jde o poptávku nebo nabírání zaměstnanců. „Další zrychlování výroby nevidí až tak přesvědčivě jako v dubnu, avšak vzhledem k tomu, jakým tempem už nyní rostou, nebo s jakými překážkami v podobě rostoucích cen vstupů nebo komplikovanému shánění některých komponent se musejí vypořádávat, to není až tak překvapivé,“ komentuje to analytik ČSOB Petr Dufek.

Příznivější situace – alespoň z pohledu sentimentu – panuje i ve stavebnictví, kde se situace v posledních měsících vyvíjela jako na houpačce. Stejně jako v průmyslu firmy nyní lépe hodnotí svoji stávající ekonomickou situaci a s mírným optimismem hledí i do budoucnosti. Výrazné zlepšení nálad zaznamenaly tentokrát služby včetně obchodu. „Hlavním důvodem bylo nepochybně rozvolňování, k němuž firmy řadu měsíců vzhlížely a nyní k němu konečně už i dochází. Optimismus je z tohoto pohledu naprosto oprávněný, zvlášť v cestovním ruchu, který se po dlouhých měsících může konečně rozjet, i když zatím bude muset primárně spoléhat především na domácí poptávku,“ říká Dufek.

Pozitivní nálada panuje i mezi spotřebiteli. Do budoucna se dívají s menšími obavami než ještě před měsícem, a proto se méně obávají i nezaměstnanosti. Naproti tomu velké obavy mají i nadále z inflace, která se postupně stává jedním z hlavních letošních témat.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat