Benzín a nafta zlevňuje: poprvé v letošním roce

petrol-996617_1280

Pohonné hmoty v ČR začaly v uplynulém týdnu prakticky poprvé v tomto roce klesat. Benzín zlevnil o 17 haléřů na 37,03 koruny za litr, zatímco nafta dokonce o 26 haléřů na 35,79. Důvodem cenového poklesu je zlevnění ropy na světových trzích, k němuž dochází v posledních dnech v obavě z dopadu šíření nové varianty covidu, omikronu.

Zatímco ještě minulý týden se barel ropy Brent prodával za 82 dolarů, včera to již bylo jen 69 dolarů. „Cena ropy tak prožila volný pád, když se během několika dní snížila o 16 procent. Dnes sice cena ropy narůstá, stále se však pohybuje pod úrovní 72 dolarů za barel,“ komentuje to Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS. Výprodej na ropném trhu by se s časovým zpožděním měl promítnout do nižších cen na čerpacích stanicích. Pumpaři však zatím s cenami hýbou jen o haléře.

„Již jen poměrně slabě se do té kalkulace propíše oslabování koruny vůči dolaru, jehož razance v posledních dvou týdnech zmírnila. Koruna v uplynulých čtrnácti dnech ztratila vůči dolaru pouze zhruba procento. Kurs už tak nebude výrazněji brzdit promítnutí zlevnění ropy do cen pohonných hmot v ČR. Ty tak zlevní také v následujících sedmi dnech, a to v rozsahu dvaceti až třiceti haléřů na litr,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat