Bankovní statistika: úvěry zatím vzdorují růstu úrokových sazeb

Bilanční suma českého bankovního sektoru vzrostla v průběhu února na 9 532,8 mld Kč, což představuje meziměsíční přírůstek o 1,4 %. K růstu přispěly jak úvěrové obchody s klienty a na mezibankovním trhu, tak navýšení objemu dluhových cenných papírů v držení bank. V meziročním srovnání zrychlilo tempo růstu celkových aktiv na 9,1 %.
Po obvyklém výkyvu na přelomu roku se tempo růstu celkových vkladů vrátilo k běžnější hodnotě + 0,6% meziměsíčně. Objem vkladů v celkové výši 6 158,5 mld. Kč je ve srovnání s únorem 2021 vyšší o 6,7 %. Přírůstek vkladů v únoru zaznamenaly účty jak firemních klientů (+2,1 % meziměsíčně), tak obyvatelstva (+0,6 % meziměsíčně). To se projevilo i v hodnotě tzv. nad-vkladů, která se opět zvýšila o více než 13 mld. Kč na aktuálně odhadovaných 304 mld. Kč. Dosavadní vývoj zatím nepotvrzuje hypotézu, že firmy a domácnosti budou pokrývat zvýšené náklady čerpáním dříve uspořených příjmů, avšak je třeba vnímat, že hlavní nápor zdražování začal až v průběhu března v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Celkový objem úvěrů vzrostl v únoru o 1,6 % meziměsíčně na konečných 3 902,0 mld. Kč. „Hlavní roli sehrál firemní sektor s navýšením objemu úvěrů o 4,1 % meziměsíčně (+49,3 mld. Kč). Na začátku roku se dařilo úvěrům investičním, jejichž objem vzrostl od konce loňského roku o 2,7 %. Naopak objem úvěrů na oběžná aktiva i na přechodný nedostatek zdrojů se ve stejném období snížil, v součtu o 3,2 %. Růst firemních úvěrů podporuje i svižná dynamika nově poskytnutých úvěrů,“ říká Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank.
Po relativně slabém lednovém výsledku, bylo v únoru smluvně dohodnuto více než 53,6 mld. Kč nových firemních úvěrů, a to i přesto, že průměrná úroková sazba nových úvěrů dosahovala v únoru 5,74 %. Celkový objem úvěrů obyvatelstva udržel tempo růstu předchozího měsíce + 0,6 %. Z hlediska úvěrů nově poskytnutých obyvatelstvu nadále dominují hypoteční úvěry, kterých bylo v únoru poskytnuto 22,1 mld. Kč, avšak dynamika jejich růstu pomalu slábne.
„Svou roli hraje celá řada dobře známých faktorů – nejistota budoucího vývoje, mimořádný růst cen, zvyšování úrokových sazeb atd. Oproti tomu se dařilo úvěrům spotřebitelským, kterých bylo poskytnuto lehce přes 8 mld. Kč, což znamená nejsilnější únorový výsledek od roku 2014,“ doplňuje analytička Kalivodová.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat