Ani listopad nepřinesl zklidnění tuzemské výrobní inflace

Vysoké ceny surovin, energií i mezinárodní dopravy tlačí zejména ceny v průmyslu stále nahoru. Jen za poslední měsíc se ceny v tomto největším odvětví zvýšily o 1,2 % a meziročně byly vyšší už o 13,5 % (přímo ve zpracovatelském průmyslu o 15,4 %). Při pohledu na vývoj v jednotlivých oborech asi nikoho nepřekvapí, že se vše primárně točí kolem kovů, ropy, chemie a dřeva.

Zde je jasně vidět vliv vysokých cen komodit na trhu, který se následně ve stále větší míře promítá i do cen, za které výrobci prodávají své výrobky dál. V listopadu se ovšem v průmyslových cenách začaly projevovat třeba i ceny elektrické energie, která sice už několik měsíců prudce zdražuje, avšak v inflaci zatím moc vidět nebyla. Samozřejmě je třeba dodat, že je zde část nezajištěných výrobců, kteří platí spotové ceny, a za elektřinu si už nějaký čas připlácejí.

Spotřebitele nepotěší ani aktuální čísla z potravinářského průmyslu a vlastně ani ze zemědělství. V zemědělství totiž pokračuje velmi rychlý růst cen základních komodit, který se začíná projevovat i ve zdražování produkce zpracovatelů. Zatím jde v tomto případě jen o necelá čtyři procenta, avšak poté, co výrobci zohlednění ve svých cenících drahé energie, tlak na růst cen potravin ještě zesílí.

Příznivé zprávy nepřicházejí ani ze stavebnictví, kde pokračovalo zdražování stavebních prací i stavebních materiálů. V prvním případě jsou ceny vyšší už o téměř osm procent, v případě materiálu dokonce o více než 17 %. Samozřejmě jde o průměry, takže u jednotlivých typů prací a materiálů jsou cenové pohyby rozdílné. Na přelomu roku lze navíc očekávat, že část prozatím vyčkávajících firem přijde s novými ceníky a poté růst cen ve stavebnictví – včetně nejdůležitějších stavebních materiálů – dál zrychlí.

Celkově dávají zprávy o vývoji cen výrobců jasnou zprávu, že inflační tlaky v české ekonomice ještě nepolevují. A bohužel při pohledu na komoditní či energetické trhy není zatím vidět ani náznak obratu ani v zahraničí, odkud inflace do české ekonomiky primárně přichází. Proto lze i nadále počítat se zvyšováním výrobní a následně i spotřebitelské inflace, avšak o tom, kam až tato inflace vstoupá, lze v tuto chvíli spíše jen spekulovat.


Autorem textu je ekonom ČSOB Petr Dufek 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat