Airbus A220 je nejžádanějším dopravním letadlem svého druhu. Část z něj vzniká v Česku

Foto_Aero_Výroba náběžné hrany křídla pro Airbus A220_1

Letadlo Airbus A220 je jednouličkové letadlo pro komerční provoz na krátké a střední vzdálenosti. Podle konkrétní verze může přepravovat 100 až 150 cestujících a mezi dopravci je ve své kategorii velmi žádané.

Jedním z dodavatelů komponentů pro toto letadlo je i český průmysl, konkrétně Aero Vodochody. To vyvinulo a vyrábí pevnou náběžnou hranu křídla pro Airbus A220.

Jedná se o okraj křídla ve směru letu. Každá náběžná hrana obsahuje téměř 3 000 různých komponent a je dlouhá 17 metrů. Její sestavení trvá na montáži dva týdny, průběžná doba výroby včetně nákupu hutního materiálu je dva roky.

Projekt v Aero běží od roku 2009 a od prvních dodávek roce 2011 přes sériovou výrobu na plnohodnotně industrializované montážní lince v roce 2014 až do dnešního dne bylo vyrobeno přes 240 párů náběžných hran. Ty jsou z Vodochod odesílány do Belfastu, kde pak probíhá finální montáž celého křídla.

Výroba této klíčové komponenty v Aeru má benefity i pro další tuzemské firmy. „Více než 60 % dodavatelů, se kterými v Aero spolupracujeme, pochází z České republiky,“ uvádí Viktor Sotona, prezident & CEO Aero Vodochody.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat