Podle zveřejněných předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 32,5 mld. Kč, který byl meziročně o 8 mld. Kč nižší. Meziročně vzrostl vývoz o 6,0 % na 429,7 mld. Kč a dovoz o 8,8 % na 397,2 mld. Kč.
Když se podíváme na to, co se pozitivně podepsalo pod obchodní bilanci, tak je to nepřekvapivě automobilový průmysl. V tomto sektoru bylo kladné obchodní saldo meziročně o 7,4 mld. větší. Díky poklesu ceny ropy na světových trzích se snížil také deficit s touto komoditou a se zemním plynem o více než 1 mld. korun.
S automobilovým průmyslem a jeho trendem „elektrifikace“ také souvisí zvýšení dovozu a vývozu lithium-iontových akumulátorů právě pro automobily. Tomu odpovídá i trend prvního čtvrtletí letošního roku, ve kterém se registrace nových elektromobilů v Česku meziročně zvýšila o 140 %, což je nejvyšší tempo růstu v rámci celé EU.
Co platilo v březnu ale s největší pravděpodobností nebude platit v dalších měsících, protože začala platit od dubna nová „pravidla hry“ a to minimálně mezi USA a zbytkem světa včetně. Reciproční cla představená Donaldem Trumpem na začátku dubna ve výši 20 % na většinu zboží byla sice dočasně na 90 dnů do začátku července zmírněna na 10 %, ale např. 25 % cla na autodíly na začátku května začala platit. I pokud by nakonec zůstaly v platnosti jen 10 % cla s výjimkou 25 % na automotive, tak by výsledná efektivní celní sazba na import do USA přesahovala 10 %, což rozhodně není málo.
USA sice z pohledu směřování českého exportu představují zhruba 3 %, ale zprostředkovaně skrz další obchodní partnery v EU je export do USA vyšší. Cla, byť ve snížené podobě, tak budou mít negativní dopad na český export, což se začne projevovat v nadcházejících čtvrtletích. Čeští exportéři se také budou muset vyrovnat s posilující korunou.
Autorem komentáře je Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů