Zlotý již vyhlíží víkendové parlamentní volby v Polsku

money-gcc80ed5b0_1280

Zlotý jakoby se již nemohl dočkat nedělních parlamentních voleb v Polsku a s každým dalším dnem posiluje. Nehledě na aktuálně příznivější sentiment na trzích s rizikovými aktivy může totiž polská měna v naději vyhlížet změnu vlády a s ní i hospodářské politiky. Jak jsou tedy v Polsku rozdány před víkendem karty?

V průzkumech sice vede již osm let vládnoucí křesťansko-sociální strana Právo a spravedlnost (PiS), avšak její náskok není před hlavní opoziční silou – Občanskou platformou – nijak přesvědčivý (35% v. 27%). Ve hře jsou však tři další volební uskupení s podporou na hranici 10 %. Výsledek těchto tří menších stran ve volbách pak fakticky rozhodne o tom jakým směrem se Polsko v následujících letech bude ubírat. Dvě z opozičních stran – Lidovci a s postkomunistická Levice – jsou totiž připraveny utvořit vládu s Občanskou platformou. Naopak, extrémně pravicová Konfederace by zřejmě byla ochotna podporovat vládu vedenou Kaczyńského (PiS). Podle posledních průzkumů se přitom zdá, že by opozice mohla v dolní komoře Sejmu ukořistit těsnou většinu a to právě může být jedním z důvodů proč se zlotému daří.

Z pohledu polské měny by se s příchodem nové vlády mohly totiž změnit tři důležité fundamenty. Za prvé, nová liberálně orientovaná vláda by zřejmě velmi rychle urovnala vztahy s Bruselem, které zůstávají s ohledem na dříve provedenou reformu soudnictví zůstávají napjaté. Fakticky by tak mohlo dojít odblokování grantů a levných půjček z evropského Fondu Obnovy. Za druhé, výhra opozice může přinést zpřísnění měnové politiky, neboť většina členů Výboru pro měnovou politiku byla vybrána a jmenována vládnoucí PiS a jejich ochota podporovat novou vládu relativně umírněnou měnovou politikou NBP se může rychle vytratit. A konečně, výhra silně pro-evropsky laděné opozice může dostat v Polsku do popředí i úvahy o přijetí eura (která např. v programu Občanská platforma). Není sice pravděpodobné, že by během následujícího čtyřletého volebního období mohlo k přijetí eura v Polsku dojít, ale již pouhé přípravy k tomuto kroku mohou vést k politikám, jež doručí na nižší inflaci a stabilnější měnový kurz.

V Polsku tedy půjde o víkendu o hodně a to nejenom v politické rovině. V neděli po jednadvacáté hodině až se uzavřou volební místnosti bude rozhodnuto. Volební výsledky budou sice k dispozici již v pondělí nad ránem, nicméně povolební vyjednávání se zřejmě tentokrát potáhnou déle.


Autorem textu je Jan Čermá, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat