Zlotý jakoby se již nemohl dočkat nedělních parlamentních voleb v Polsku a s každým dalším dnem posiluje. Nehledě na aktuálně příznivější sentiment na trzích s rizikovými aktivy může totiž polská měna v naději vyhlížet změnu vlády a s ní i hospodářské politiky. Jak jsou tedy v Polsku rozdány před víkendem karty?
V průzkumech sice vede již osm let vládnoucí křesťansko-sociální strana Právo a spravedlnost (PiS), avšak její náskok není před hlavní opoziční silou – Občanskou platformou – nijak přesvědčivý (35% v. 27%). Ve hře jsou však tři další volební uskupení s podporou na hranici 10 %. Výsledek těchto tří menších stran ve volbách pak fakticky rozhodne o tom jakým směrem se Polsko v následujících letech bude ubírat. Dvě z opozičních stran – Lidovci a s postkomunistická Levice – jsou totiž připraveny utvořit vládu s Občanskou platformou. Naopak, extrémně pravicová Konfederace by zřejmě byla ochotna podporovat vládu vedenou Kaczyńského (PiS). Podle posledních průzkumů se přitom zdá, že by opozice mohla v dolní komoře Sejmu ukořistit těsnou většinu a to právě může být jedním z důvodů proč se zlotému daří.
Z pohledu polské měny by se s příchodem nové vlády mohly totiž změnit tři důležité fundamenty. Za prvé, nová liberálně orientovaná vláda by zřejmě velmi rychle urovnala vztahy s Bruselem, které zůstávají s ohledem na dříve provedenou reformu soudnictví zůstávají napjaté. Fakticky by tak mohlo dojít odblokování grantů a levných půjček z evropského Fondu Obnovy. Za druhé, výhra opozice může přinést zpřísnění měnové politiky, neboť většina členů Výboru pro měnovou politiku byla vybrána a jmenována vládnoucí PiS a jejich ochota podporovat novou vládu relativně umírněnou měnovou politikou NBP se může rychle vytratit. A konečně, výhra silně pro-evropsky laděné opozice může dostat v Polsku do popředí i úvahy o přijetí eura (která např. v programu Občanská platforma). Není sice pravděpodobné, že by během následujícího čtyřletého volebního období mohlo k přijetí eura v Polsku dojít, ale již pouhé přípravy k tomuto kroku mohou vést k politikám, jež doručí na nižší inflaci a stabilnější měnový kurz.
V Polsku tedy půjde o víkendu o hodně a to nejenom v politické rovině. V neděli po jednadvacáté hodině až se uzavřou volební místnosti bude rozhodnuto. Volební výsledky budou sice k dispozici již v pondělí nad ránem, nicméně povolební vyjednávání se zřejmě tentokrát potáhnou déle.
Autorem textu je Jan Čermá, analytik ČSOB