Závazek ČNB pomáhá koruně i bez potřeby další aktivity

V závěru ledna se koruna obchoduje v okolí 23,85 EUR/CZK a stále se tak drží na nejsilnějších úrovních od konce roku 2008. Ačkoliv hlavním důvodem je především pozitivní globální vývoj, koruně pomáhá i přístup ČNB k domácí měně. Investoři tak mohou na korunových vkladech získat vyšší výnos, zároveň je ale tlumeno i podstupované kurzové riziko, jelikož panuje všeobecný předpoklad, že centrální banka by výraznějšímu oslabení koruny zabránila.

Stejný set argumentů zároveň odrazuje spekulanty od uzavírání krátkých pozic, kdy relativně vysoké úrokové sazby představují zvýšený náklad při držení pozice, která ale kvůli kurzovému závazku a značným FX rezervám České národní banky nenabízí příliš vysoký potenciální výnos.

Motivací pro uzavírání spekulativních pozic proti české koruně by byly rychle vyčerpávající se rezervy, nebo výhled, že ČNB na některém z nejbližších zasedání ustoupí od kurzového závazku. Reálně ale centrální banka od přelomu září a října loňského roku intervenovat nemusela, což zavrhuje první podmínku, a ani komentáře členů bankovní rady nenaznačují, že by plánovala na slovním závazku něco měnit – alespoň do doby, než dojde k větší stabilizaci cenové hladiny. Pokud tak nepřijde dostatečně silný impuls pro pohyb měn v regionu, koruna může dále zůstávat na silnějších úrovních, než které podle nás odpovídají fundamentům.

Nouze o ekonomická data s potenciálem rozhýbat trh tento týden ale rozhodně nebude. Patrně nejzásadnější budou zasedání centrálních bank, kdy ve středu zasedá Fed, který s největší pravděpodobností zvýší sazby o 25bb. Trh bude zajímat především další výhled, a to zejména ohledně konce zvyšování sazeb.

Ve čtvrtek zasedá ECB, která sazby patrně posune znovu o 50bb vzhůru, naopak ČNB ve stejný den ponechá sazby beze změny. Kromě centrálních bank bude trhy zajímat i vývoj ekonomik Česka a eurozóny (úterý), ze zemí platících eurem dorazí i těžko předvídatelná lednová inflace (středa).

Klidný závěr týdne pak nedopustí data z amerického trhu práce (pátek). Výraznější překvapení u některého z ukazatelů může přinést volatilitu na globální trh a spolu s ním i ke kurzu české koruny. Dlouhodobě očekáváme postupné oslabování vůči euru, současný vývoj ale představuje riziko krátkodobě silnějšího kurzu, než předpokládá naše prognóza.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat