Zajímají vás platy a odměny úředníků za rok 2022? Poskytlo je 75 % organizací

Inflace - Miroslav Novák - úvodní obrázek

Výši platů a odměn za rok 2022 letos poskytlo na dotaz webu Hlídač státu celkem 242 institucí z dotázaných 323. Nejde zdaleka jen o velké a významné úřady, ale i o příspěvkové organizace, státní podniky a jiné organizační složky státu. Web Platy úředníků nyní obsahuje data k více než 6700 pozicím.

Stále vysoké je procento institucí, které instituce odmítají poskytnout, a to i přes zákonnou povinnost, od začátku roku 2023 v zákoně o právu na informace přímo přikázanou. Po výzvě a dalším odvolání i tak 36 organizací odmítlo (opakovaně) a 45 se neobtěžovalo reagovat ani na jednu ze zaslaných výzev.

„Naší rolí je platy sesbírat, zveřejnit a poskytnout v datových sadách tak, aby si veřejnost mohla udělat názor sama. Pokud už data nějak komentujeme, tak jen neobvyklé změny oběma směry či neodůvodněné anomálie. Dlouhodobě a mnoho let kritizujeme nízké platy a strukturu odměňování zejména u vysoce kvalifikovaných profesí. Ale také poukazujeme na odpovědnost (za současný stav státu) vysokých nepolitických představitelů státu (top management úřadů), kde jejich výsledky (a často odměňování) neodpovídá jejich roli a očekávaným nárokům (typicky dřívější odborní náměstci a státní tajemníci),“ vysvětluje záměry své práce Hlídačstátu.cz

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat