Zahraniční obchod je poprvé v tomto roce v deficitu

Červenec je první měsíc v tomto roce, kdy bilance zahraničního obchodu skončila v deficitu, a to ve výši 5,9 mld. Kč. To je výrazně horší výsledek, než který předpovídal trh a analytici.

Podobně jako v předchozích měsících i v červenci bylo celkové saldo zahraničního obchodu ovlivněno především nižším schodkem obchodu s ropou a zemním plynem (o 23,3 mld. Kč), ačkoli cena ropy od konce června rostla, tak zdaleka nedosahuje takové výše jako v roce 2022.

Spolehnutí bylo opět i na automobilový průmysl, kdy přebytek obchodu s motorovými vozidly stoupl o 4,0 mld. Kč. V podobné intenci jako v červnu se snížil deficit obchodu se základními kovy (o 3,1 mld. Kč). Negativně ovlivňoval bilanci zahraničního obchodu zejména obchod s elektřinou, který byl nižší o 6,8 mld. Kč, což je výraznější pokles oproti červnovému údaji (o 3,8 mld. Kč).

Významný schodek byl zaznamenán také v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 6,5 mld. Kč) a elektrickými zařízeními (o 1,8 mld. Kč).

V meziročním vyjádření vývoz klesl o 4,0 % na 318,8 mld. Kč a dovoz o 8,4 % na 324,7 mld. Kč. Meziměsíčně po sezónním očištění došlo v červnu k mírnému růstu vývozu i dovozu, ale v červenci vývoz (o 3,6 %) i dovoz (o 1,4 %) opět poklesl.

„Přestože bilance zahraničního obchodu skončila poprvé v tomto roce se záporným znaménkem, neočekáváme změnu trendu, a i v dalších měsících by zahraniční obchod měl pomáhat české ekonomice se pomalu drápat k lepším výsledkům. Otázkou zůstává, v jaké míře tomu tak bude, protože rizik rozhodně neubývá,“ říká analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Tím nejzásadnějším je podle něj vývoj v eurozóně a především v Německu, jehož hospodářství se nachází v podobných problémech.

„Predikce MMF uvádí, že z vyspělých ekonomik pouze ta německá zaznamená za celý rok 2023 horší výkon než v předchozím roce. Dále je to vývoj cen energetických surovin na světových trzích, kde došlo ke stabilizaci v tomto roce, ale s blížící se zimou může docházet k vyšším výkyvům. Důležitým bodem je i síla české koruny, která zajímá jak české exportéry, tak i importéry. V tomto případě bude kruciální postup České národní banky se svým nastavením měnové politiky,“ podotýká Kron.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat