Z Ředitelství silnic a dálnic se od roku 2024 stane státní podnik

Z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se od roku 2024 stane státní podnik. Novinku, která má podle předpokladů zlepšit fungování správce státních silnic v ČR, schválila ve 3. čtení Poslanecká sněmovna. „Cílem změny státní příspěvkové organizace na státní podnik je zejména vytvořit tlak na efektivitu a kvalitu práce i možnost určit lépe standardy. Vytvoří se tak také podmínky pro dostatečné ohodnocení odborníků,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

ŘSD bude jako státní podnik moct například nově vykonávat vlastními silami odborné činnosti v oblasti mostů, tunelů, inženýrských konstrukcí nebo dopravní telematiky. Bude také moct zajistit hlavní inženýry projektů, právníky, správce staveb a technické dozory v zásadních oblastech především vlastními zaměstnanci, a externí dodavatele využívat tam, kde to bude v nových podmínkách výhodnější. To by mělo umožnit úspory nákladů u činností, které se nyní outsourcují.

Změnu právní formy ŘSD na státní podnik umožní novela zákona o pozemních komunikacích. Obdobným způsobem už dříve vznikla a je řízena i Správa železnic.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat