Statistika cen v průmyslové výrobě ukázala za duben meziměsíční pokles o 1,2 %, čímž se meziroční dynamika dostala na 6,4 %. Dostavil se další výraznější pokles cen, když v březnu ceny poklesly meziměsíčně o 1,0 %. Výrazně ceny meziměsíčně klesaly i v zemědělství, kde došlo k zlevnění o 3,3 %, obdobně jako o měsíc dříve (o 3,2 %). Ceny naopak opět meziměsíčně rostly u stavebních prací meziměsíčně o 0,3 % po 0,4 % v březnu a u tržních služeb pro podniky, kde se zdražilo o 1,4 %, po 1,5 % v březnu.
„Dubnový výsledek tak zapadá do dosavadního protiinflačního vývoje. V datech pozorujeme, že jsou cenové tlaky současně tlumeny z poptávkové strany (pokles spotřeby domácností) i z nabídkové strany. Přeneseně z pohledu firem to znamená nižší náklady a horší situaci v poptávce, kdy oba faktory jdou ve směru nižšího růstu cen pro spotřebitele,“ říká David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.
„Ovšem nutno zmínit, že výše zmíněný pohled na náklady je jednostranný, jelikož odhlíží od mzdových nákladů, které dle přicházejících měsíčních dat z průmyslu nabírají tempo. I přesto ale platí, že mzdy navzdory zrychlení tempa růstu, stále pouze dohánějí inflaci. Navíc ziskovost firem je robustní. Za předpokladu, že firmy budou ziskovostí kompenzovat vyšší mzdové náklady, nemusely by mzdy nutně popohánět inflaci,“ dodává Vagenknecht.
Z pohledu jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců se dostavil výraznější meziměsíční pokles u energetických surovin (ropa, zemní plyn), a to mezi 6-7 %. Dále pak dřevo a dřevěné výrobky (o 3-5 %) či chemické látky (o 4,5 %). V meziměsíčním růstu cen se naopak udržela například těžba a dobývání nerostných surovin, stroje či ocelové trubky. V žádném ze sledovaných segmentů ale nepřekročil meziměsíční růst cen 3 %.
„Také ceny v rostlinné výrobě začaly konečně klesat. To umožní snížení cen krmiv, což by v následujícím období mohlo stabilizovat ceny v živočišné výrobě. Ceny zemědělských výrobců díky tomu přestanou tlačit na růst cen v obchodech a u mnohých potravin budeme svědky zlevňování,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Celkově zemědělská výrobní inflace ukazuje na možnost dalšího odeznívání potravinové spotřebitelské inflace v druhé polovině tohoto roku. V kombinaci s cenami z průmyslu mohou být pro ČNB lehkým protiinflačním překvapením. Pro jestřáby v bankovní radě však ve finále bude rozhodující výsledek mezd za první kvartál a míra jejich zrychlení. Právě ta bude ukazovat na rizika spojená se setrvačností jádrové inflace,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria Fiance Jan Bureš.