Vláda slibuje méně byrokracie, připravila nový „antibyrokratický balíček“

passport-control-g038c5da7f_1280
Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na vládě představil druhý antibyrokratický balíček. Jde o soubor více než dvaceti opatření, která po předchozí konzultaci s jednotlivými ministerstvy kabinetu předložil. Deklarovaný cíl je zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům i občanům.
Schválený materiál navazuje na první balíček přijatý vládou loni v srpnu a také na Programové prohlášení vlády „zrušit, co je v českém právu zbytečné nebo přestalo dávat smysl: povinnosti, razítka i samotné zákony.“

Příklady opatření jsou tyto:

  • zvýšení limitů pro povinné ověření účetní závěrky auditorem ve firmách
  • zvýšení limitu pro bagatelní spory
  • částečné zrušení přísedících u soudů (ponechání např. u závažné trestné činnosti)
  • zrušení potravinářských průkazů,
  • zrušení vstupních lékařských prohlídek pro nerizikové profese
  • zavedení možnosti online žádosti na všechny typy důchodů,
  • digitalizace komunikace zaměstnavatele s orgány sociální správy (včetně písemností k dávkám nemocenského pojištění)
Jejich cílem je ulevit od zbytečné administrativní zátěže podnikatelům, firmám i občanům.
„Zjednodušit život podnikatelům a živnostníkům a ulevit jim od zbytečného papírování jsme se zavázali v programovém prohlášení vlády. Navíc v době inflace a připravovaných úspor ve veřejných financích je o to důležitější ulevit lidem i firmám od zatěžujících povinností, které jim ubírají čas i energii. Proto jsem si vzal za úkol sestavit a předložit postupně debyrokratizační balíčky. Druhá série úlev a zjednodušení se týká financí, zemědělství, zdravotnictví, justice i dalších,“ říká ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun.
„Je třeba například zvýšit limity pro povinné ověření účetní závěrky auditorem, které jsou již více než 15 let beze změny a nutí plnit tuto povinnost a vynakládat značné peníze čím dále víc firem a organizací. Také chceme pomoci šikovným lidem, kteří v domácím prostředí chtějí vyrábět marmelády, sirupy, péct cukroví a další. Mnohdy jim v tom brání nejednotný výklad pravidel, a proto se připraví jasná a přehledná metodika pro krajské hygieny,“ dodává.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat