Vláda schválila pro podniky zasažené krizí záruky – v součtu až 6,25 miliard

Vláda schválila návrh novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Návrh využívá v rámci tzv. Dočasného krizového rámce zavedení finančních nástrojů k podpoře likvidity formou dotovaných státních záruk na úvěry. Cílem je pomoci získat bankovní úvěry firmám postiženým důsledky ruské agrese Ukrajině.

„Díky naší právní úpravě bude Exportní garanční a pojišťovací společnost moci poskytovat záruky za nové úvěry podnikatelům na pracovní kapitál a investice. Na program půjde ze státního rozpočtu 500 milionů korun, což umožní vystavení záruk v objemu 6,25 miliardy korun,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že půjde jak o provozní, tak investiční úvěry. Nárok na ně budou mít po schválení novely například firmy postižené vysokými cenami energií, tak například sankcemi proti Rusku.

Novela kromě toho zavádí pojem exportně orientovaný podnik. Tím bude podnik, jehož tržby alespoň z 25 procent tvoří export do zahraničí. Tento typ podniků bude nově mít výrazně jednodušší přístup k produktům od Exportní garanční a pojišťovací společnosti, ale také České exportní banky.

V současnosti zájemci o produkty od těchto institucí musí prokazovat, že v zahraničí mají dojednaný konkrétní obchod. Tato povinnost pro exportně orientované podniky v návaznosti na tuto novelu odpadne. Novela tak firmám výrazně ulehčí možnost získat finanční prostředky na své exportní projekty. Novelu zákona teď čeká projednání Poslaneckou sněmovnou.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat