Vláda schválila nový Národní plán obnovy. ČR může navíc získat přes 170 miliard korun

Vláda schválila aktualizovaný Národní plán obnovy (NPO), jehož významnou částí je půjčka z Nástroje pro oživení a odolnost (RFF). Nový NPO upravuje původní cíle, navyšuje grantové části a rozšiřuje úvěrovou část. Díky tomu může Česko získat zhruba dvojnásobek finančních prostředků ve srovnání s tím, co schválila předchozí vláda (179 mld. Kč). Konkrétně plán pomůže s celkovou energetickou transformací a řešit bude i dostupnost bydlení, digitalizaci státní správy nebo reformu vzdělávání.

Aktualizovaný Národní plán obnovy zahrnuje změny a přenastavení některých projektů s cílem jejich úspěšné realizace, navýšení grantové části přibližně o 15,3 mld. Kč, navýšení grantové části o 18,1 mld. Kč na posílení energetické soběstačnosti (balíček REPowerEU) a rozšíření NPO o úvěrovou část.

„Rozhodli jsme se využít výhodnou půjčku, díky které může získat až 137,4 miliard korun. Ta nám umožní investovat do oblastí, které jsou nezbytné pro transformaci společnosti a ekonomiky. Mluvíme v tomto případě o energetice, bydlení, či školství. Jsou to investice, které bychom tak jako tak museli učinit. Díky této půjčce s nižší úrokovou sazbou, na ně však získáme finanční prostředky za lepších podmínek, než kdyby si Česko půjčovalo samo. Jistinu půjčky navíc budeme moci začít splácet s desetiletým odkladem,“ shrnuje ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák s tím, že je plán v nové podobě výsledkem velkého úsilí a intenzivního vyjednávání s Evropskou komisí a vybírání těch projektů, které nejvíc pomohou s rozvojem České republiky.

V praxi to znamená desítky miliard navíc na energetické úspory a využívání obnovitelných zdrojů energie ve veřejných budovách, v domácnostech a ve firmách. „Investice do energetické účinnosti pomohou snižovat účty za energie nám všem. Nejlevnější energie je totiž ta, kterou vůbec nespotřebujeme,“ říká ministr průmyslu Jozef Síkela.

V rámci nového NPO je připravena celá řada reforem související s dekarbonizací dopravy či s energetikou. Jde například o novelizaci energetického zákona s cílem umožnit sdílení energie a komunitní energetiku, vytvoření Elektroenergetického datového centra nebo urychlení povolovacích procesů pro instalaci nových zdrojů pro obnovitelné zdroje energie. Mezi další oblasti patří například návrh systémové reformy v oblasti bydlení, reformy vzdělávání nebo investice v digitální oblasti.

Aktualizovaný NPO bude v nejbližších dnech oficiálně odeslán Evropské komisi, která bude mít zhruba dva až tři měsíce na zhodnocení plánu.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat