Vláda schválila investiční pobídku na komponenty do elektromobilů

Vláda schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu investiční pobídku pro firmu Vitesco Technologies Czech Republic za 528,6 milionů korun. Týká se nových hi-tech systémů pro udržitelnou mobilitu a zvýšení dojezdu elektromobilů. Rozšíření výroby společnosti přispěje do státního rozpočtu a pomůže rozvoji regionů.

„Abychom udrželi krok se světem a zvyšovali naši konkurenceschopnost, musíme podporovat investice do technologicky vyspělých projektů s vysokou přidanou hodnotou. Proto jsme schválili investiční pobídku pro společnost Vitesco Technologies,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Společnost plánuje rozšířit výrobu o nové hi-tech výrobky, které jsou klíčové pro novou generaci čistě bateriových elektrických aut. Díky jejich použití mají vozidla efektivněji využívat energii a zvýšit tak svůj dojezd.


Investiční pobídky podporují podnikatele, kteří investicemi rozvíjí region a pomáhají kultivovat jeho prostředí. Poskytují se žadatelům především ve formě slevy na dani z příjmu, v určitých případech v podobě finančního příspěvku.

Pobídky se dělí na strategické a nestrategické. Nestrategické investiční pobídky bude schvalovat MPO spolu s dalšími dotčenými resorty, zejména Ministerstvem financí. Strategické investiční pobídky se od těch nestrategických liší v tom, že mají kromě slev na dani nárok také na finanční příspěvek. O těch bude i nadále rozhodovat vláda.


Vitesco Technologies, mezinárodní výrobce moderních pohonných technologií a řešení pro elektrifikaci, spustí na konci letošního roku provoz nového výrobního centra s plně automatizovaným logistickým centrem v Ostravě-Hrušově. Hlavním produktem nového závodu budou high-tech vysokonapěťové elektronické výrobky pro čistě bateriová elektrická vozidla. Tyto systémy zahrnují pokročilé komponenty pro správu energie, palubní nabíječky, moduly pro rychlé nabíjení a jednotky pro rozvod energie ve vozidlech.

V Ostravě je kromě výroby i výzkumné a vývojové centrum, které se aktuálně věnuje výzkumu a vývoj různých typů senzorů používaných pro osobní a nákladní automobily. „Fakt, že firma Vitesco Technologies úzce spolupracuje s řadou vysokých technických škol a s výzkumnými institucemi, vnímám jako přínos z hlediska dalšího výzkumu a rozvoje moderních technologií a technického vzdělávání našich studentů,“ dodává ministr Síkela.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat