V závěru roku rostl podíl nezaměstnaných překvapivě jen mírně

Podíl nezaměstnaných osob v prosinci vzrostl na 3,7 % z listopadových 3,5 %. Analytici očekávali výraznější nárůst. Prosinec je obvykle měsícem s takzvanou negativní sezónností, kdy jsou přerušeny některé práce především v zemědělství a ve stavebnictví. V souhrnu za celý loňský rok podíl nezaměstnaných osob mírně poklesl na 3,4 %, když v roce 2021 činil 3,8 %.

„Vývoj počtu nezaměstnaných v závěru loňského roku však i nadále naznačuje, že se situace na pracovním trhu začíná ochlazovat. Firmy začínají být s nabíráním nových zaměstnanců opatrnější, než tomu bylo v první polovině loňského roku a na tom se nic nezmění ani v nadcházejících měsících,“ komentuje vývoj analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V absolutním počtu se v prosinci zvýšil počet nezaměstnaných na 271,8 tis. z listopadových 257,2 tis. Pozvolna se zhoršující situaci na pracovním trhu v prosinci indikoval i pokles počtu nabízených volných pracovních míst (o 3,3 tis. na 288,6 tis.).

Oproti začátku loňského roku byl prosincový počet nabízených míst nižší zhruba o 63 tis. I přes pokles však počet volných nabízených míst stále převyšoval počet nezaměstnaných. Otázkou je samozřejmě relevance nabízených volných pracovních míst.

„Pro nadcházející měsíce se zvyšuje pravděpodobnost dalšího pozvolného nárůstu nezaměstnanosti a úbytku volných pracovních pozic. Na začátku roku tak máme pro letošek dva scénáře. (1) Mělčí hospodářská recese s relativně mírným nárůstem nezaměstnanosti zhruba o jeden procentní bod. Podíl nezaměstnaných osob se vyšplhá nad 4 % v první polovině a na 4,5 % ve druhé polovině letošního roku. (2) Hlubší hospodářská recese s výraznějším nárůstem nezaměstnanosti až k 5 % a výše v průběhu roku,“ odhaduje Miroslav Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat