V březnu průmysl táhl hlavně sektor automotive

Průmyslová výroba v březnu byla tažena vzhůru zejména automobilovým sektorem a meziročně vzrostla o 2,2 %. Většina sledovaných odvětví ale vůči loňskému březnu skončila v červených číslech. Meziměsíčně vzrostla tuzemská průmyslová produkce o 1,7 %.

Meziroční růst produkce v automotive přesáhl 40 % a do celkového výsledku se zapsal téměř sedmi kladnými procentními body. „Potvrdilo se tak, že navzdory některým negativním zprávám, které v březnu z automobilového sektoru přicházely, se podařilo tuzemským automobilkám udržet silné tempo výroby. To zároveň bylo podpořeno slabou srovnávací základnou z loňského jara, kdy chyběla část materiálů kvůli omezeným dodávkám z Ukrajiny a Ruska,“ říká analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Z 24 sledovaných sektorů skončilo v kladných číslech jen šest. Zbytek se na výsledku podílel negativně, kdy nejvíce z finálního salda ubrala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (-1,9 p.b). Důvodem je podle analytiků mimo jiné vyšší srovnávací základna z minulého roku, kdy došlo k navýšení produkce v uhelných elektrárnách. Pokračuje i meziroční pokles ve více energeticky náročných sektorech, jako je chemický výroba nebo výroba základních kovů a ostatních nekovových minerálních výrobků.

V záporných číslech je poprvé od října 2021 statistika nových zakázek, která je navíc zaznamenávána v běžných cenách. Zatímco tuzemské zakázky rostly (+5,6 %), pokles se dostavil u zahraničních zakázek (-5,0 %), což dostalo celkovou statistiku do poklesu o necelá 2 %.

„Ve vztahu k další měnové politice je pak zajímavá i statistika týkající se hrubých nominálních mezd v průmyslu. Ty v březnu rostly o 9,3 %, což představuje pomalejší tempo proti únoru (+10,8 %) a lednu (+11,9 %). To může snižovat tlak na členy bankovní rady v ohledu případného červnového zvýšení sazeb,“ upozorňuje Zámiš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat