Unikátní projekt chce zvýšit úspěšnost mladých startupů na trhu

Paulovics, Bauer, Holubář, Novotný

Startupové akcelerátory mají za cíl urychlit a zefektivnit podporu a rozvoj startupů v České republice a posílit jejich šance k úspěchu na trhu. Jedním takovým je projektem Start it @UNI, za nímž stojí vedle banky ČSOB i Vysoká škola ekonomická v Praze nebo Česká zemědělská univerzita v Praze.

„Česká ekonomika musí projít zásadní proměnou – musí být mnohem více inovativní a produktivní s větším podílem výroby a služeb s vyšší přidanou hodnotou. Právě startupy mají velký inovační potenciál, který ale bez expertní pomoci častokrát přichází vniveč. Proto přicházíme s projektem Start it @UNI, kterým chceme pomáhat začínajícím neotřelým nápadům nejen k rozjezdu, ale hlavně k prosazení se na trhu,“ říká Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB  zodpovědná za digitalizaci a inovace.

K hlavním problémům, kvůli kterým končí startupy předčasně, patří špatně zmapovaná situace na trhu. „Přes 90 procent startupů obvykle nepřežije a nejčastějším důvodem (42 %) bývá nedostatek koupěschopné poptávky na trhu, což lze v mnoha případech včas zjistit. Dalším častým důvodem (19 %) je pak nesprávný tým,“ uvádí Zuzana Paulovics, vedoucí projektu Start it @ČSOB s tím, že právě na tuto oblast se chce Start it @UNI zaměřit. „Vedle toho chceme získat pro podnikání i více mladých. Nyní sice tvoří vysokoškoláci 77 procent startupistů, ale jen pětina z nich má pod 30 let,“ dodává Zuzana Paulovics.

„Jsem si jistý, že naše spolupráce bude přínosná. Sebelepší univerzita nemůže studenty zcela připravit na nástrahy v podnikání a všichni víme, že právě rady zkušených bankéřů a byznysmenů jsou k nezaplacení. Startupistům kolikrát pomůže i nějaký detail nebo povzbuzení, protože jsou často k úspěchu blízko, jen si to neuvědomují,” míní Ota Novotný, prorektor VŠE.

Pilířem programu Start it @UNI  budou tzv. Validation Camps, které se uskuteční hned ve třech univerzitních městech. Studenti si na nich budou moci sestavit životaschopný tým a zjistí, jak ověřit skutečný byznysový potenciál svých nápadů. První Validation Camp se uskuteční už 25. až 27. listopadu v Praze. Další je plánován na únor v Brně.

ČSOB vkládá do projektu i finanční injekci v podobě tzv. Validation Money. Ty mohou získat studenti z celé České republiky a využít je na zmapování poptávky po svém nápadu. K dispozici jim budou i zkušení mentoři v rámci vzdělávacích akcí, které Start it @ČSOB pořádá.

Akcelerátor Start it @ČSOB je určen pro začínající a inovativní firmy, které hledají způsob, jak rozjet udržitelně a ziskově svůj byznys. Vychází ze Start it @KBC, projektu mateřské společnosti skupiny ČSOB, který je největším akcelerátorem na belgickém trhu. Během čtyř let prošlo tuzemským programem už 63 startupů, přičemž o účast usilovaly na čtyři stovky projektů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat