V tomto týdnu Česká národní banka opět rozhodne o úrokových sazbách. Očekává se navýšení sazeb o 50 bazických bodů, na 5 %. V eurozóně bude klíčovou událostí březnová statistika inflace, která mohla zrychlit z 5,9 % na 6,5 %. V USA je ekonomický kalendář tento týden plný dat v čele s měsíční zprávou z trhu práce. Trh v USA očekává 475 tisíc nově vytvořených míst a pokles nezaměstnanosti z 3,8 % na 3,7 %.
Koruna minulý týden v pátek posílila z 24,70 EUR/CZK k 24,60, kde se drží i dnes ráno. Obavy ze zvýšené inflace v kombinaci s očekáváním utahování měnové politiky americkým Fedem vedly k částečné inverzi americké výnosové křivky. Výnos pětiletého státního dluhopisu se dostal nad výnos 30letého dluhopisu poprvé od roku 2006.
Inflace v eurozóně, která vyjde až závěrem týdne, podle odhadů analytiků v březnu navýšila meziroční tempo z 5,9 % na 6,5 %, konsensus trhu se obává ještě vyšší dynamiky na 6,9 %. „Jako tomu bylo už u předchozích zveřejnění inflace, hlavní roli sehrají opět energie. Například výrazný meziměsíční přírůstek zaznamenaly v Evropě ceny pohonných hmot. Ceny zboží měly také povyskočit, jelikož březen spolu se zářím bývají měsíce s nejvýraznějším zdražením. Jádrová inflace podle nás dosáhla 3,3 % z předchozích 2,9 %. V Německu se inflace podle konsensu očekávání trhu zvýšila z 5,1 % na 6,2 %. Zveřejněna bude již ve středu a nastaví tak očekávání pro výsledek v eurozóně,“ říká analytik Raiffeisenbanka David Vagenknecht.
Výsledek konjunkturálního průzkumu v eurozóně nastíní očekávání spotřebitelů a firem ohledně ekonomických dopadů války na Ukrajině. Jak je již zřejmé z průzkumu z dílny ČSÚ, největší propad zaznamenala spotřebitelská důvěra.
Ve čtvrtek zasedá ČNB. „Očekáváme navýšení úrokových sazeb o 50bb na 5 %. Důvodem jsou inflační tlaky naakumulované v ekonomice ještě před vypuknutím války na Ukrajině, která budoucí cenový vývoj ještě umocní, ale i reakce na zvýšená inflační očekávání. Finanční trh se připravuje i na variantu zvýšení o 75bb. Po nedávných jestřábích vyjádřeních některých členů bankovní rady se pak navýšila i tržní očekávání úrokových sazeb, která se na horizontu půl roku přiblížila k 6 %,“ říká analytik Vagenknecht.
V závěru týdne nás čeká český PMI index pro zpracovatelský sektor, který podle nás sestoupil z 56,5 na 55,3 bodů v důsledku zdražujících komodit a riziku výpadku dodávek klíčových vstupů. Hodnota přes 50 bodů značí expanzi. Zhoršení indexu se mělo dostavit i v regionu, v Polsku a Maďarsku.