Po oslabování koruny ve spojitosti s geopolitickým vývojem na Blízkém východě, nečekaným výsledkem zářijové inflace a komentáři některých členů bankovní rady ČNB minulý týden přinesl stabilizaci tuzemské měny, která se pohybovala v pásmu 24,60–24,70 EUR/CZK. Z ekonomických dat nedorazila žádná, která by výrazněji zamávala naší měnou, a tak se pozornost přesunula směrem k politickým elitám a to zejména kvůli dění v Izraeli a také v pásmu Gazy.
Tento týden nabídne mnohem více ekonomických dat, které mají potenciál zahýbat s českou korunou. Tou nejpodstatnější událostí je čtvrteční měnově-politické zasedání ECB, kde se očekává, že centrální bankéři ponechají sazby na stávající úrovni, přestože někteří jestřábí členové bankovní rady by si dokázali představit ještě jeden hike.
Většina se kloní ke stabilitě, protože dle jejich názoru inflace dosáhla svého vrcholu a nyní znatelně klesá, což potvrzuje i její zářijový výsledek. Navíc ekonomické modely ECB ukazují, že aktuální nastavení sazeb, pokud bude zachováno po dostatečně dlouhou dobu, je adekvátní k návratu k 2% cíli. To Česká národní banka zasedá až příští týden (2.11.2023), ale před mediální karanténou (začíná ve čtvrtek) mohou vystoupit někteří členové bankovní rady na podporu naší měny a ujistit veřejnost i trhy, že měnová politika bude přísnější, než je její základní scénář, aby s vyšší pravděpodobností dostala inflaci zpět ke svému 2% cíli.
I přes tuto případnou slovní intervenci bude trh spíše vyčkávat na rozhodnutí v příštím týdnu včetně vydání nejnovější makroekonomické prognózy. Rezonovat na trzích bude i nadále geopolitické dění ve světě, a to zejména na Blízkém východě. Izraelská armáda zatím vyčkává se svou pozemní operací a musí se zároveň vyrovnat s hrozbami na své severní hranici, kde působí hnutí Hizballáh, spojenec Hamásu.
Navíc svým zapojením do tohoto konfliktu hrozí i Irán, což se mimo jiné může projevit opětovným růstem cen ropy, plynu a ve výsledky i pohonných hmot. V případě další eskalace mohou investoři přistoupit k prodeji naší měny a vkládat své finanční prostředky do bezpečnějších aktiv vč. US dolaru.
Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank