Týden začala česká koruna spolu s dalšími měnami v regionu mírným optimismem, kdy trh doufá v celoevropské řešení extrémních cen energií. To by mohlo pomoct zabránit nejčernějším scénářům. Více prostoru v takovém prostředí má i Evropská centrální banka, která by s výhledem měkčího ekonomického přistání mohla být o něco razantnější ve zvyšování sazeb.
Trh dokonce očekává, že by se mohla dostat nad neutrální úroveň, která je odhadována mezi 1-2 %. Minulý týden ve čtvrtek se razantně tímto směrem vydala, když zvýšila sazby o 75bb (hlavní sazba = 1,25 %). Minulý týden v Česku vyšla statistika devizových rezerv a operací ČNB. V červenci centrální banka využila na obranu koruny bezmála 10 miliard EUR (po 7mld. v červnu a 3,5 mld. v květnu). Ke konci srpna se balík devizových rezerv „smrskl“ na 142 miliard EUR, samotné operace ČNB ale v srpnu podle dostupných dat s největší pravděpodobností proti červenci zpomalily.
Před začátkem intervencí v roce 2013, tehdy proti koruně, měla ČNB ve své zásobě mezinárodní rezervy, které odpovídaly zhruba 20 % HDP. To v dnešních číslech představuje asi 50 mld. EUR. Za předpokladu, že by ČNB využívala rezervy průměrným tempem z posledních tří dostupných měsíců (zhruba 7 mld. EUR měsíčně), dostala by se zpět na tuto úroveň asi za rok. V té době ale i samotná ČNB předpokládá, že inflace se bude pohybovat okolo 6 %. To na jednu stranu může vytvářet tlak na domácí centrální banku. Na druhou stranu zveřejněná čísla ohledně inflace (17,2 % r/r; 0,4 % m/m) skončila jak pod očekáváním trhu, tak i pod letní prognózou ČNB (očekávání srpen 19,3 % r/r).
Na nejbližším zasedání (29. září) tím bankovní rada pravděpodobně bude obhajovat pokračující stabilitu sazeb. Nižší dynamika růstu cen představuje riziko směrem dolů pro naši prognózu, která předpokládá ještě možné zvýšení sazeb v Q4’22. Naopak je ale možné, že ústup zvýšené inflace bude trvat déle, což nahrává i déle trvající stabilitě. Trh dle FRA sazeb ale tento názor nesdílí. Dnes lze pozorovat ústup dolů zejména v delším horizontu a první cut je nyní naceňován už na přelom Q1/Q2’23. My očekáváme první snižování v Q3’23.
Od koruny v tomto týdnu neočekáváme výraznější pohyb, kdy na jednu stranu pozitivní výsledek z jednání zástupců EU by mohl domácí měnu podpořit, na druhou stranu trh reflektuje nadhodnocení koruny v důsledku intervencí ČNB a reakce by tak pravděpodobně byla vlažnější než ostatních měn v regionu. Euro proti dolaru začátkem týdne posiluje a aktuálně je v oblasti 1,02 EUR/USD.
Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank