Týden s korunou: Jak je to s (ne)vyčerpatelností devizových rezerv ČNB

money-g927173e74_1280

Minulý týden se český finanční trh dočkal čísel ohledně inflace, statistiky devizových rezerv a objemu intervencí, ale také zápisu z posledního zasedání ČNB. Samotná koruna po celý týden posilovala, ovšem bez výraznější návaznosti na zveřejňovaná data. Podobný trend vykazoval v regionu polský zlotý a dařilo se i euru proti dolaru. Dnes postupně od rána domácí měna zisky pomalu odmazává.

Vzhledem k prázdninovým nižším objemům je možné, že se koruna na krátkou chvíli dokázala vzpamatovat i bez větší intervence domácí centrální banky. O něco konkrétnější představu ale nabídne až v týdnu zveřejňovaná dekádní bilance. Oficiální informace jsou zveřejňované s větším zpožděním, kvůli čemuž se trh teprve minulý týden dočkal čísel ohledně intervencí ČNB v červnu.

Centrální banka na obranu koruny vynaložila zhruba 7,1 mld. EUR po 3,5 mld. EUR v květnu. Podle předběžných dat očekáváme, že kadence intervencí se v červenci opět o něco zvýšila na úroveň zhruba 8 mld. EUR. Stav devizových rezerv přitom ukazuje, že ke konci července disponuje domácí centrální banka přibližně 145 miliardami EUR, a má tedy asi o 110 mld. navíc proti stavu před koncem roku 2013, kdy ČNB začala intervenovat ve snaze oslabit korunu.

Jednoduchou metrikou by tak při konstantním čerpání rezerv na úrovni 8 mld. EUR měsíčně, stačily centrální bance nadbytečné rezervy zhruba na 14 měsíců. V té době by se přitom Česko mělo i podle prognózy ČNB nadále potýkat s inflací výrazně nad 2% cílem. Ustoupení od závazku a následné oslabení koruny by tak mohlo působit dále proinflačně a zároveň vědomí trhu o klesajících rezervách a ekonomickém oživení ještě v nedohledu by spekulace proti koruně mohlo jen umocnit. Vzhledem k relativně rychlému čerpání devizových rezerv je na místě jistá opatrnost – žádné rezervy nejsou nevyčerpatelné.

Další postup centrální banky ve využívání nástrojů MP nastínil zápis z posledního srpnového zasedání bankovní rady. Obsahuje 3 zásadní sdělení: (i) Ochota hledat kompromis je ještě nižší než za původního složení rady. To ostatně odkazuje snaha 2 „jestřábů“ vyjednat menší zvýšení sazeb s větší shodou, následovaná „demonstrativním“ hlasováním pro hike o 100bb.

(ii) Pro stabilitu nemusel guvernér Aleš Michl zbylé členy příliš přesvědčovat. Kromě seznamu zúčastněných a finálního verdiktu zaznělo v zápisu jeho jméno jen jednou. Přesto jak viceguvernérka Eva Zamrazilová, tak člen rady Jan Frait nevyloučily scénář, ve kterém pro zvýšení sazeb na některém z dalších zasedání ruku zvednou. To by otočilo hlasy v poměru 4:3.

(iii) I u aktuálně více holubičí rady se stále diskuze točí spíše v mantinelech zvyšování/stabilita než stabilita/snižování a bankovní rada si pravděpodobně uvědomuje, že při inflaci blížící se k 20 % se diskuze ještě nějakou chvíli ve stávajících mantinelech udrží.

Z pohledu ekonomických dat dorazí z Česka tento týden jen ceny výrobců (úterý), kde trh očekává první meziroční snížení dynamiky v letošním roce. Globálně pak bude důležitý zápis z posledního zasedání Fedu. Výhledově vidíme i nadále omezené možnosti koruny dále posilovat a v prognóze počítáme se setrváním na mírně slabších úrovních s pokračující pomocí ČNB.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat