Týden s korunou: hranice 24,70 EUR/CZK prolomena

Na začátku minulého týdne panovaly obavy, že v souvislosti s nově zažehnutým konfliktem na Blízkém východě bude koruna oslabovat podobně jako jiné měny ve středoevropském regionu, jelikož bývají investory hodnoceny jako rizikovější aktiva a ti by tak mohli přesouvat své finanční prostředky do bezpečnějších aktiv, typicky do amerického dolaru.

Ale tento scénář se nenaplnil a koruna zůstala na podobné úrovni, jako končila týden předtím. Koruna oslabila až v reakci na zveřejnění zářijové inflace, která klesla nečekaně razantně z 8,5 % na 6,9 %. Takto silný pokles nebyl trhy ani ČNB očekáván. V kombinaci s dalšími ekonomickými daty ukazujícími velmi slabý výkon české ekonomiky je to další signál pro bankovní radu, aby začala se snižováním sazeb a pomohla tak našemu hospodářství nabrat druhý dech.

Podobně to vidí i trh, když se sázky na pokles sazeb ještě v letošním roce významně zvýšily, což se odrazilo i na kurzu koruny, která se vyšplhala až k úrovni 24,56 EUR/CZK. Ze zápisu z posledního zasedání ČNB se dá vydedukovat, že někteří členové by se tomuto kroku nebránili, což potvrzuje i čtvrteční komentář Tomáše Holuba, který nevylučuje snižování sazeb ještě v tomto roce. Reakce koruny byla okamžitá a dostala se až k 24,70 EUR/CZK.

Ekonomické události v tomto týdnu by neměly mít zásadnější vliv na kurz koruny. Je však otázkou, jaké bude globální politické dění ve světě a především vývoj válečného konfliktu na Blízkém východě mezi Izraelem a hnutím Hamás. V následujících dnech se očekává pozemní operace izraelské armády na území pásma Gazy, což významně zvyšuje riziko další eskalace mezi zúčastněnými stranami.

Navíc i kvůli geografické poloze Izraele nelze vyloučit zapojení i dalšího hráče, který podporuje Palestince. To by se mohlo projevit nejen na rostoucí ceně ropy, ale i možnou depreciací české koruny. V takovém případě by mohli přispěchat na pomoc někteří členové bankovní rady a slovně intervenovat na podporu české koruny, než nastane mediální karanténa před dalším měnově-politickém zasedáním bankovní rady ČNB, které se již pomalu blíží (2.11.2023).

Trh mezitím postupně vstřebává zvýšenou pravděpodobnost blížícího se nového cyklu snižování sazeb ČNB (které dlouhodobě predikujeme), Jak bude vliv tohoto faktoru postupně odeznívat, tak koruna, pokud vnější geopolitická situace dovolí, má šanci se podle naší prognózy postupně stabilizovat na úrovních blízko 24,50 EUR/CZK.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat