Jaký byl vývoj koruny v minulém týdnu?
– Koruna se v minulém týdnu držela v úzkém pásmu pod hranicí 25 EUR/CZK.
– Nejdůležitějším údajem ekonomického kalendáře byl výsledek americké inflace, která dopadla lépe (0,2 % m/m, 2,3 % r/r), než se očekávalo (0,3 % m/m, 2,4 % r/r). Jádrová inflace pak stagnovala na úrovni 2,8 % v souladu s mediánovým odhadem trhu. Dopad na finančních trzích nebyl významného charakteru, investoři již dříve ustupovali ze svých sázek na brzké uvolnění měnové politiky a aktuálně předpokládají první snížení sazeb až v září.
– Měnové trhy tak byly ovlivněny zejména geopolitickými událostmi. Dohoda mezi USA a Čínou o alespoň dočasném snížení cel (o 115 %) a přiblížení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem pomohlo americkému dolaru, který posílil až k úrovni 1,11 EUR/USD. Koruna v té souvislosti naopak oslabila na nejslabší úroveň za poslední měsíc až k 22,50 USD/CZK.
– V Polsku proběhlo 1. kolo prezidentských voleb, ve kterém zvítězil Rafal Trzaskowsky (za hlavní vládní stranu). Nadpoloviční většinu ovšem nezískal, a tak se ve 2. kole (1.6.) utká s druhým v pořadí K. Nawrockym (za hlavní opoziční stranu).
Co čeká korunu v tomto týdnu?
– Tón na finančních trzích bude v tomto týdnu nejspíše udávat opět geopolitika a případné pokračování rozhovorů o dočasném příměří mezi Ukrajinou a Ruskem.
– Z ekonomických údajů budeme sledovat zejména čtvrteční výsledky indexů PMI z Německa, eurozóny i USA. Ještě zajímavějším však může být páteční indikátor vyjednaných mezd v eurozóně. Pokud by růst mezd znatelněji zpomalil (ve 4Q’24 4,13 %), tlak na ceny služeb by zeslabil a naopak by se mohly zvýšit sázky na uvolněnější měnovou politiku ECB. Euro by v takovém případě mohlo mírně tratit, z čehož by naopak mohly profitovat rizikovější měny včetně české koruny.
Autorem komentáře je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank