V minulém týdnu vycházelo minimum tuzemských dat s možností ovlivnit kurz koruny, kdy jen v pátek dorazila informace ohledně vývoje maloobchodních tržeb. Slabší než očekávaný výsledek potvrdil pomalejší oživení domácí spotřeby, kdy sice v sektoru potravin tržby již meziměsíčně rostou, domácnosti ale začínají šetřit na větších nákupech.
To tak může představovat argument pro centrální banku jdoucí ve směru dřívějšího snižování sazeb, kdy slabší spotřeba nedává takový prostor pro akceleraci růstu cen. Řada proinflačních rizik ale v domácí ekonomice i nadále přetrvává.
V tomto kontextu je zajímavý i v pátek vydaný zápis z posledního zasedání ČNB, který naznačuje ochotu členů bankovní rady snížit sazby ještě v letošním roce. Mimo jiné v něm zaznívá, že „viceguvernér J. Frait nevyloučil fundamentální diskusi o prvním snížení úrokových sazeb již na listopadovém jednání“. Také podle člena bankovní rady T. Holuba „by vykročení směrem k nižším úrokovým sazbám ve zbytku letošního roku dávalo smysl“.
Možnost letošního snížení tak vidíme stále jako pravděpodobnou, byť nemusí nutně nastat již na listopadovém zasedání. Důležitou událost z pohledu koruny pak představovalo i zasedání Polské centrální banky, která po nečekaném 75bb cutu tentokrát snížila sazby v souladu s očekáváními, o 25bb. To tak na rozdíl od rozhodnutí ze začátku září příliš neovlivnilo polský zlotý a ani další měny v regionu, včetně koruny.
Tento týden bude pro korunu zásadní úterní výsledek inflace. Očekáváme, že v září dosáhla meziročně 7,5 %, tedy o 1 p. b. méně než v srpnu. Pro září je zároveň obvyklý meziměsíční pokles mj. na pozadí cen dovolených, který očekáváme i tentokrát (-0,2 % m/m), a to i navzdory rostoucím cenám ropy.
Případný nižší výsledek by patrně trh přesvědčil, že ČNB by již na listopadovém zasedání mohla začít s opatrným snižováním sazeb, což by patrně negativně dolehlo na kurz koruny. Vzhledem k opatrným náznakům skrze zmiňované zápisky ze zasedání ale neočekáváme výraznější negativní reakci, a i nadále pro konec roku očekáváme korunu zhruba na současných úrovních okolo 24,50 EUR/CZK. Z globálního dění na kurz koruny může tento týden dopadat výsledek americké inflace (čtvrtek) spolu se zápisky z posledního zasedání Fedu (středa) a ECB (čtvrtek).
Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank