Týden s korunou: Česká měna by měla zažít klidnější týden

V minulém týdnu zasedala bankovní rada ČNB a podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %. Pro toto rozhodnutí zvedlo ruku pět členů bankovní rady a dva hlasovali pro zvýšení o 25bb.

Guvernér ČNB Aleš Michl na následné tiskové konferenci prozradil, že na příštím měnověpolitickém jednání se bude rozhodovat opět mezi stabilitou a růstem o 25bb. Vzhledem ke změně poměrů hlasů (4:3 vs 5:2 pro stabilitu sazeb), relativně příznivým datům přicházejících v poslední době a predikci červnové inflace, která by se měla dostat pod 10 %, se zdá velmi nepravděpodobné, že by se v bankovní radě našla většina pro zvýšení základní úrokové sazby.

Zároveň Michl zdůraznil potřebu silné koruny v boji proti inflaci, nutnost ponechání základní úrokové míry po delší časový úsek na vyšších hodnotách a označil očekávání trhu na snižování základní úrokové sazby již během tohoto podzimu jako neopodstatněná. Trhy ovšem tomuto prohlášení nepřikládají větší váhu.

Minulý pátek koruna vůči euru posilovala a zamířila ke kurzu 23,62 EUR/CZK. Po víkendových událostech v Rusku ale na začátku dnešního dne došlo k mírnému oslabení a nyní se obchoduje za 23,65 EUR/CZK.

Tento týden by z pohledu koruny měl být klidnější, jelikož nebudou zveřejněné zásadnější informace a trh tak bude vyčkávat především na zprávy ohledně červnové inflace (13.7.). Pokud se potvrdí predikce ohledně jednociferné červnové inflace, trh se bude utvrzovat ve svém přesvědčení, že od podzimu, nejpozději od zimy bude ČNB postupně a pomalu snižovat základní úrokové sazby. Je proto pravděpodobné, že koruna bude spíše během roku mírně depreciovat.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat