Týden nabitý daty může více rozhýbat korunu

V minulém týdnu nenašla koruna dostatečný impuls pro posílení a navzdory spíše pozitivnímu trendu v regionu se posunula domácí měna vůči euru k slabším úrovním.

Podporu nenašla ani v komentářích členů bankovní rady, kdy většina z členů prozatím mlčí a zajímavější výhled tak nabídla na konci týdne jen viceguvernérka Eva Zamrazilová. Z jejího komentáře vyplynulo, že neplánuje zvednout ruku pro „signální“ zvýšení sazeb a preferuje stabilitu za podpory silné koruny. To je v souladu s naším výhledem.

Tento týden může být o poznání zajímavější, kdy zasedá ve středu Fed, den na to také ECB. Ještě před tím, v úterý, vyjde americká inflace, která vzhledem těsnému zveřejnění před zasedáním Fedu může přilít více volatility nejen na americký ale i globální trh.

Už dnes ráno přitom zveřejnil výsledek inflace Český statistický úřad, kdy tuzemské ceny rostly o něco rychleji, než očekával trh (11,1 % vs. 10,8 %), na druhou stranu ale pořád pomaleji, než předpokládala ve své prognóze ČNB.

Vzhledem k tomu, že v pátek zveřejňované ceny průmyslových výrobců nebudou stačit na výraznější ovlivnění názorů členů bankovní rady, šlo o poslední zásadní informaci před zasedáním ČNB (21. června). Spolu s pomalejším růstem mezd tak lze jen těžko hledat důvody pro více hlasů ve prospěch zvýšení sazeb. To reflektuje i trh, kdy od začátku června dochází k posouvání názoru trhu ve prospěch více uvolněné měnové politiky.

Zatímco na konci května trh naceňoval pokles sazeb ke konci roku zhruba o 30bb, aktuální výše FRA sazeb naznačuje očekávaný pokles ke konci roku 2023 o více jak 70bb. To negativně dopadá na korunu, kdy výhled nižšího úrokového diferenciálu vede k její nižší atraktivitě a oslabování.

Na začátku týdne se i proto koruna opět blíží k hranici 23,8 EUR/CZK. Tento týden bude její vývoj záviset zejména na globálním děním, ovlivnit ji ale můžou i případné poslední komentáře členů bankovní rady před středečním začátkem mediální karantény.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat