Trhy zastavily propad, napětí ve finančním sektoru však přetrvává

Trhy dál žijí napětím ve finančním sektoru. Dohodnuté převzetí banky Credit Suisse konkurenční UBS vyvolalo paniku mezi investory do konvertibilních bankovních dluhopisů (AT1) – právě oni přišli při převzetí Credit Suisse o všechno, zatímco akcionářům má být vyplaceno 3,3 miliardy dolarů.

Trhy přitom předpokládaly, že držitelé dluhopisů budou “tradičně” vyplaceni přednostně před majiteli akcií. Netradiční forma záchrany na jedné straně vyvolala kritiku “švýcarské cesty” ze strany evropských institucí (např. jednotný evropský rezoluční výbor) a současně zvýšila pravděpodobnost, že někteří investoři se budou proti ztrátám bránit soudní cestou.

Současně s tím zůstávají dál pod tlakem akcie americké banky First Republic, kterou podobně jako řadu jiných středních amerických bank dostal v uplynulých týdnech do problémů strach o stabilitu klientských vkladů (banka má vysoký podíl velkých nepojištěných vkladů). A zdá se, že zatím nepomohla ani podpůrná iniciativa velkých bank na Wall Street ani nové nástroje Fedu na přístup k likviditě.

Malé a střední americké banky s nestabilními depozity mohou mít ve finále potíže situaci ustát, i když budou mít zajištěný přístup k likviditě – ta zůstává relativně drahá, jak oproti stabilním depozitům, tak zejména oproti průměrnému výnosu aktiv řady těchto institucí (jak upozorňuje například v posledním čísle týdeník The Economist). Řada menších a středních amerických bank tak ve finále může potřebovat kapitálové injekce a mohou skončit v “náručí” svých větších konkurentů. I o tom se může ostatně jednat na dnešním mimořádném setkání šéfů největších amerických bank ve Washingtonu.

I když akciové trhy a riziková aktiva zastavily během pondělka svůj propad, těžko za současné situace sázet na trvalý pozitivní obrat v sentimentu. Centrální bankéři mají před sebou složitý úkol, kdy musí současně držet “pod poklicí” finanční napětí a dál vést také boj proti inflaci s pomocí vysokých úrokových sazeb. V takovém prostředí se zvyšuje jak v USA, tak v Evropě pravděpodobnost recese.


Autorem analýzy je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat