Technická recese tuzemské ekonomiky se protáhla do 1. čtvrtletí

Domácí ekonomika na základě zpřesněného odhadu HDP v 1. čtvrtletí letošního roku v mezikvartálním srovnání stagnovala, zatímco podle předběžného odhadu o 0,1 % vzrostla. Detailnější pohled ukazuje, že HDP v 1. čtvrtletí mezikvartálně poklesl o 0,04 %. Pokud budeme chtít být akurátní, tak se technická recese tuzemské ekonomiky protáhla i do 1. čtvrtletí letošního roku. Obratem je však třeba dodat, že to nic nemění na skutečnosti, že recese tuzemské ekonomiky z posledních čtvrtletí byla téměř neviditelná. Meziročně HDP klesl o 0,4 %.

V 1. čtvrtletí pokračoval pokles spotřeby domácností a to o 1,2 % k/k a o 6,4 % r/r. Pokles spotřeby domácností byl také hlavním důvodem toho, proč tuzemská ekonomika na začátku letošního roku jen stagnovala. Do výdajů domácností se na začátku letošního roku i nadále negativně promítal extrémně vysoký růst cenového hladiny a pokles reálných mezd.

V dalších čtvrtletích by se spotřeba domácností měla přeci jen stabilizovat, ale na výraznější oživení spotřeby si pravděpodobně budeme muset počkat až do roku 2024. Negativně do HDP v 1. čtvrtletí přispívaly i investice v podobě tvorby hrubého fixního kapitálu (-1,8 % k/k). Pozitivně do HDP naopak přispíval zahraniční obchod, když vývoz vzrostl o 2,5 % k/k, zatímco dovoz o 1,3 % k/k poklesl. K pozitivnímu vývoji zahraničního obchodu významně pomohl vyšší vývoz motorových vozidel a na druhé straně pokles cen dovozu u ropy či zemního plynu. V neposlední řadě kladně do HDP přispěla i vládní spotřeba.

Z nabídkové strany do HDP kladně přispíval především zpracovatelský průmysl (+2,0 % k/k) a to velkou měrou finalizace výroby motorových vozidel. Rostla i produkce ve stavebnictví (1,9 % k/k) v obchodu či dopravě i v IT. Výjimkou byl negativní příspěvek peněžnictví a pojišťovnictví.

V souhrnu lze v letošním roce očekávat růst tuzemské ekonomiky v rozmezí 0,3 – 0,6 %. Růstu ekonomiky v nadcházejících čtvrtletích by měla pomáhat stabilizace spotřeby domácností v kombinaci s pozitivním vývojem zahraničního obchodu. Ve 2. čtvrtletí však začínají chodit poměrně pesimistická čísla z německého průmyslu (PMI, Ifo), což může představovat brzdu pro významnější oživení tuzemské ekonomiky v dalších čtvrtletích (korelace mezi německým průmyslem a vývojem českého průmyslu a HDP).


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat