Spotřebitelské ceny v srpnu mírně vzrostly o 0,2 %

lidl-gea5443786_1920

Spotřebitelské ceny v srpnu oproti červenci mírně vzrostly o 0,2 % a to především kvůli zvýšení cen pohonných hmot. V meziročním srovnání došlo v srpnu k dalšímu zpomalení meziročního tempa spotřebitelské inflace na 8,5 % z červencových 8,5 %. ČNB pro srpen prognózovala meziroční růst inflace na 8,5 %.

V meziměsíčním srovnání k růstu cenové hladiny přispívaly v srpnu především dražší pohonné hmoty. Důvodem bylo jak zvýšení spotřební daně z nafty, tak i růst cen ropy na světových trzích v kombinaci s oslabením české koruny.

Trochu překvapivě došlo v srpnu k mírnému růstu cen elektřiny a nájemného z bytu. Vzhledem k vývoji cen elektřiny a úpravě ceníků u velkých dodavatelů by však již v září měla cena elektřiny meziměsíčně poklesnout. Dražší byl v srpnu meziměsíčně i alkohol (víno) a tabákové produkty. V srpnu naopak meziměsíčně poklesly ceny potravin, a to především u sezonní zeleniny. Pokles cen potravin však nedokázal plně kompenzovat růst cen v dalších oddílech spotřebního koše.

V meziročním srovnání v srpnu růst cenové hladiny zvolnil na zmiňovaných 8,5 %. Hlavními zdroji růstu meziroční inflace i v srpnu zůstaly oddíly bydlení s energiemi a potraviny, které se dohromady podílely na růstu inflace více jak z poloviny. Meziroční tempo inflace však v posledních měsících jak u potravin, tak u bydlení s energiemi významně zpomaluje. V srpnu rovněž meziročně opět poklesly ceny pohonných hmot (o 9,1 %), tento pokles byl však výrazně slabší než v červenci (o 23,9 %). K dalšímu zvolnění meziroční cenové dynamiky došlo v srpnu u imputovaného nájemného (již jen 0,4 %). Ceny služeb v srpnu vzrostly o 7,1 % a ceny zboží o 9,4 %.

„Meziroční dynamika spotřebitelské inflace zvolní i v září a je velmi pravděpodobné, že meziroční tempo inflace poklesne pod 8 %. Říjen však následně přinese opětovné zrychlení meziročního tempa inflace nad 9 % a to s ohledem na tzv. Úsporný tarif (efekt přechodně nižší statistické základny z loňského 4. čtvrtletí),“ komentuje vývoj analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Pozitivem podle něj je, že se vzhledem k vývoji cen zemědělských výrobců uzavírá prostor pro zdražování potravin. „Mírně proinflačním rizikem se mohou stát v dalších měsících ceny pohonných hmot v případě dalšího růst cen ropy a oslabování koruny. V souhrnu za celý letošní rok se bude růst cenové hladiny pravděpodobně pohybovat kolem 11 % a v příštím roce jsou podle mě i nadále dosažitelná 2 %, tj. inflační cíl ČNB,“ dodává Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat